IPN nie zgadza się z uniewinnieniem S. Kani b. I sekretarza PZPR

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 24 stycznia 2013

Katowicki oddział IPN zaskarżył wyrok w sprawie stanu wojennego dotyczący uniewinnienia Stanisława Kani.

W toczącym się ponad rok temu procesie Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Od zarzutu udziału w grupie przestępczej sąd uniewinnił natomiast byłego I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię. Z tą decyzją nie zgodził się Katowicki IPN i jak poinformowała naczelniczka pionu śledczego Ewa Koj, wyrok został zaskarżony.

– Wysłana właśnie apelacja dotyczy uniewinnienia Stanisława Kani, w pozostałym zakresie zgadzamy się z wyrokiem sądu. Był on zbieżny z wnioskami prokuratora – powiedziała prok Koj.

Szczegóły złożonej apelacji nie są znane, ponieważ IPN chce, aby mogły się z nimi w pierwszej kolejności zapoznać pozostałe strony oraz sąd.

Warszawski sąd, po trwającym ponad trzy lata procesie uznał, że stan wojenny w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego – ówczesnego szefa PZPR, premiera i szefa MON – w celu likwidacji NSZZ „Solidarność”, zachowania ówczesnego ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL. Uwzględniając wniosek pionu śledczego IPN, za udział w tej grupie przestępczej sąd wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu b. szefowi MSW 88-letniemu Czesławowi Kiszczakowi. Od takiego zarzutu uniewinniono natomiast b. I sekretarza KC PZPR 85-letniego Stanisława Kanię. Przed sądem I instancji prokurator IPN żądał dla Kani takiej kary jak dla Kiszczaka – dwóch lat więzienia w zawieszeniu.

PAP, niezalezna.pl
fot. Michał Kołyga/Gazeta Polska

Reklama

Możliwość komentowania IPN nie zgadza się z uniewinnieniem S. Kani b. I sekretarza PZPR została wyłączona

%d blogerów lubi to: