24. rocznica śmierci ks. Suchowolca

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 4 lutego 2013

W Białymstoku uczczono w niedzielę 24. rocznicę śmierci księdza Stanisława Suchowolca, kapelana Solidarności, który zginął w wyniku zbrodniczego podpalenia jego plebanii.

Sprawców nie udało się ustalić; IPN wciąż prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Okolicznościowa msza św. odprawiona została w parafii Niepokalanego Serca Maryi w białostockich Dojlidach, gdzie ks. Suchowolec pracował przed laty i gdzie w pożarze plebanii zginął. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie duchownego, który znajduje się przy tym kościele.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele Solidarności, władz oraz poczty sztandarowe. Przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski zwrócił uwagę, że sprawa śmierci księdza Suchowolca wciąż nie jest wyjaśniona. Dodał, że zawsze padają deklaracje, że będzie wyjaśniona, ale – jak podkreślił – deklaracje „nie powodują wyjaśnienia, a jedynie dodatkowe emocje”.

Stanisław Suchowolec przyjaźnił się z księdzem Jerzym Popiełuszko, a po jego śmierci z rąk SB, odprawiał msze w intencji ojczyzny i beatyfikacji ks. Jerzego.

Zginął w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 roku. Miał 31 lat.

Sprawę bada IPN, w ramach śledztwa dotyczącego zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, które mają na koncie m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji. „Trwają oględziny materiałów archiwalnych oraz przesłuchiwani są świadkowie” – poinformował prokurator Piotr Dąbrowski, naczelnik pionu śledczego oddziału IPN w Warszawie.

W jego ocenie, termin zakończenia postępowania jest trudny do określenia, bo wątek śmierci ks. Suchowolca badany jest w ramach „szerszego kontekstu tzw. związku przestępczego w dawnym MSW, mającego na celu popełnianie przestępstw na szkodę działaczy opozycji demokratycznej i wspierających ich duchownych„.

„Stąd wyniki śledztwa w sprawie śmierci ks. Suchowolca, a tym samym termin jego zakończenia, uzależnione są od rezultatów czynności wykonywanych także w innych wątkach tego postępowania” – dodał prokurator Dąbrowski. Zastrzegł, że ze względu na dobro śledztwa i tajemnicę służbową nie może przekazać więcej informacji.

Na ten temat:
Przebudzenie wiernych

 
Marek Nowicki • niezalezna.pl

Reklamy

Możliwość komentowania 24. rocznica śmierci ks. Suchowolca została wyłączona