9. rocznica śmierci płk. Kuklińskiego

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 11 lutego 2013

Oddajmy hołd bohaterowi! 

Dzisiaj przypada dziewiąta rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, który narażając swoje życie i własnej rodziny, podjął samotną walkę z sowieckim okupantem.

W Krakowie za spokój duszy wielkiego patrioty i człowieka czynu w Kościele  OO. Kapucynów przy ul. Loretańskiej o godz. 16.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji płk. Kuklińskiego.

Z kolei w Warszawie w sobotę 16 lutego  o godz. 14.00 w Izbie Pamięci Pułkownika Kuklińskiego odbędzie się debata pt. „Pułkownik Kukliński 2013” . Gośćmi będą  dr Sławomir Cenckiewicz oraz redaktor Rafał  Ziemkiewicz.

Spotkanie będzie poświęcone  misji  płk. Kuklińskiego w okresie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego oraz  znaczeniu jego postaci w Polsce w 2013 roku.

Warto przypomnieć, że płk Ryszard Kukliński stał się polskim Konradem Wallenrodem XX wieku. Tymczasem za swoją patriotyczną działalność niepodległościową przez komunistyczny sąd PRL został skazany na karę śmierci. To właśnie przez propagandowy, peerelowski reżim został nazwany nie bohaterem, a zdrajcą. Dzisiaj potrzeba nam szczególnie o tym pamiętać, kiedy za chwilę rozpocznie się gorąca dyskusja wokół postaci płk. Kuklińskiego, do której przyczyni się Władysław Pasikowski, reżyser powstającego filmu „Jack Strong”.

Płk  Kukliński, ostatni polski żołnierz-tułacz, nad  którym jeszcze długo po 1989 roku ciążył bezprecedensowy wyrok kary śmierci, degradacji, konfiskaty mienia i pozbawienia praw publicznych,  został w majestacie prawa  zrehabilitowany dopiero we wrześniu 1997 roku. Osiem lat po upadku PRL!  Tymczasem do dzisiaj, polski Sejm, mimo wcześniejszych prób podejmowanych przez poszczególnych parlamentarzystów, nie opowiedział się jednoznacznie za uznaniem zasług płk. Ryszarda Kuklińskiego.  Znamienne jest również, że w sierpniu 2012 roku Kapituła Orderu Białego odmówiła przyznania tego najwyższego odznaczenia państwowego płk. Kuklińskiemu.

W minionym tygodniu Solidarna Polska postanowiła złożyć projekt uchwały,  oddający cześć i hołd dla niepodległościowych zasług płk. Kuklińskiego.

W projekcie uchwały napisano: „ W 9. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego bezinteresowne poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju, zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi ZSRR”

Czy polski Sejm opowie się jednoznacznie za uhonorowaniem zasług płk. Kuklińskiego?

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pułkownika Kuklińskiego – syn tragicznie zmarłego Józefa Szaniawskiego, który był przyjacielem i pełnomocnikiem płk. Kuklińskiego oraz założycielem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego –  nie ma żadnych wątpliwości, w jaki sposób powinni zachować się parlamentarzyści:

– Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w pełni popiera projekt uchwały Solidarnej Polski. Polski Sejm powinien upamiętnić zasługi płk. Kuklińskiego, które przyczyniły się do pokoju w Europie i na świecie. Ten projekt uchwały powinny poprzeć wszystkie kluby parlamentarne, ponieważ płk Ryszard Kukliński nie jest  bohaterem tylko polskiej prawicy, ale wszystkich Polaków.  Jest polskim bohaterem, który zasłużył się w historii Europy i świata – podkreśla  Frąckowiak.

Miejmy nadzieję, że posłowie pozostałych klubów z entuzjazmem podejdą do głosowania  nad uznaniem zasług płk. Ryszarda Kuklińskiego. I wreszcie, po 23 latach wolnej oraz demokratycznej Polski ci, którzy ciągle są zaszczuci komunistycznym myśleniem i uważają
płk. Kuklińskiego za zdrajcę, zaczną traktować go jako kolejnego wielkiego, niezłomnego bohatera naszego kraju.

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego mieści się na Starym Mieście w Warszawie
na tyłach archikatedry św. Jana, ul. Kanonia  20/22.

Godz. otwarcia muzeum:
środy i piątki: 15.00-18.00
soboty i niedziele: 12.00 -17.00

Magdalena Kowalewska • salon24.pl
dziennikarka

Reklama

Możliwość komentowania 9. rocznica śmierci płk. Kuklińskiego została wyłączona

%d blogerów lubi to: