Wniosek 28 więźniów politycznych o odszkodowanie za niesłuszne więzienie

Posted in ■ aktualności, ■ listy, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 lutego 2013

28 byłych więźniow politycznych złożyło wnioski do kancelarii adwokackiej o wszczęcie procesów o odszkodowanie za niesłuszne więzienie w latach 1981-88.

– Nasze środowisko jest zbulwersowane tym, iż jeden z byłych ministrów za 19- godzinne zatrzymanie otrzymał 20 tys. zł odszkodowania. Jest to roczna emerytura niejednego byłego więźnia politycznego – czytamy z liście Stowarzyszenia „Godność”.

Pan Piotr Duda
Przewodniczący NSZZ Solidarność

W dniach 22 i 23 lutego w budynku Solidarności 28 byłych więźniow złożyło wnioski do kancelarii adwokackiej o wszczęcie procesów o odszkodowanie za niesłuszne więzienie w latach 1981-88. Jest to reakcja naszego środowiska na brak działań Rządu, Sejmu i Senatu w sprawie jasnego i rzetelnego uregulowania problemów ludzi walczących z komunistycznym ustrojem w latach 1970-1990. Na przestrzeni ostatnich 6 lat rząd oprócz epizodycznych zmian dotyczących odszkodowań dla rodzin osób zabitych podczas protestów społecznych na Wybrzeżu, w1970 r. i w latach 1981-89 nie pochylił się nad problemami ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach podjęli walkę z komunistycznym bezprawiem. Frustrację i oburzenie środowiska spowodowały przyznanie sobie przez marszałków Sejmu i Senatu i wicemarszałkom obu izb, a także ministrom i doradcom w Kancelarii Prezydenta wysokich premii. Wśród tych osób są także byli represjonowani, którzy zapomnieli o problemach ludzi, dawnych kolegach, z których spora część żyje w nędzy. Pan Premier w ostatnim czasie bardzo konsekwentnie zajmuje się związkami partnerskimi. Po nich zapewne wróci sprawa in vitro. Nasze środowisko jest zbulwersowane tym, iż jeden z byłych ministrów za 19- godzinne zatrzymanie otrzymał 20 tys. zł odszkodowania. Jest to roczna emerytura niejednego byłego więźnia politycznego. Wystarczy zobaczyć jak niskie odszkodowania przyznawaly sądy w latach 90. kiedy orzekali byli sędziowie ze stanu wojennego. O tych sprawach na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wielokrotnie pisaliśmy do wszystkich władz panstwowych. Sprawy represjonowanych były także poruszane na Zjazdach NSZZ Solidarość. Nasze wnioski o wszczęcie procesów zapewne spowodują w kraju szerszą akcję, która skłoni rząd do szybszych działań.

Panie Przewodniczący, zwracamy się do Komisji Krajowej, aby podczas rozmów z rządem, lub podczas wiosennych planowanych protestów sprawy represjonowanych były podnoszone. Jako byli działacze NSZZ Solidarność i ci którzy w stanie wojennym stanęli w jej obronie mamy prawo oczekiwać, że o naszych problemach Związek pamięta.

Stowarzyszenie „Godność”

Dziennik Pomorza • portalpomorza.pl
fot. J. Wikowski / portalpomorza.pl

Reklama

Możliwość komentowania Wniosek 28 więźniów politycznych o odszkodowanie za niesłuszne więzienie została wyłączona

%d blogerów lubi to: