★ ☭ Te dane wywieźli z Polski Rosjanie ☚

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 4 kwietnia 2013

Z raportu ABW wynika, że rosyjskie służby specjalne posiadają informacje dotyczące kilkunastu tysięcy przedstawicieli polskiej opozycji antykomunistycznej.

– Dane Polaków zarejestrowanych przez SB w systemie w latach 1977-1990 mogą obecnie znajdować się jedynie w rękach służb specjalnych Rosji. Dane te mogą zawierać kilka lub nawet kilkanaście tysięcy nazwisk – z pewnością były wprowadzone przez innych abonentów systemu, w tym szczególnie Rosjan – czytamy w raporcie ABW o współpracy SB i KGB.

Jak ustalił „Nasz Dziennik” chodzi o obszerną bazę danych znaną pod nazwą „Połączony System Ewidencji Danych o Przeciwniku” (PSED), która powstała w 1977 r. Choć była to wspólna działalność specsłużb państw komunistycznych, oczywiście dominującym wpływem na system ewidencji miało KGB, a dane osób wprowadzane do systemu trafiały bezpośrednio do centrali w Moskwie.

W systemie znalazły się dane osób prowadzących „wrogą działalność” przeciwko krajom bloku komunistycznego.

Historyk dr hab. Sławomir Cenckiewiez podkreśla, że PSED był elementem usprawnienia przepływu danych, co było związane z tworzeniem Zintegrowanego Systemu Kartotek Operacyjnych.

Wszystkim oczywiście kierowali Sowieci i to oni szeroko korzystali ze zgromadzonych informacji, także po upadku komunizmu.

źródło: PAP, Nasz Dziennik
niezalezna.pl, fot. arch. GP

Reklama

Możliwość komentowania ★ ☭ Te dane wywieźli z Polski Rosjanie ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: