„Prezydent” – film o Lechu Kaczyńskim ☚

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 5 kwietnia 2013

Prezydent to tytuł najnowszego filmu, który 10 kwietnia będzie dołączony do „Gazety Polskiej„. Jego autorami są Joanna Lichocka i Jarosław Rybicki.

Film opowiada o prezydenturze śp. Lecha Kaczyńskiego. Zawiera unikatowe, niepublikowane do tej pory zdjęcia i materiały filmowe o tragicznie zmarłym prezydencie.

Joanna Lichocka kończy właśnie ostatnie prace montażowe nad tym dokumentem. Zapytaliśmy autorkę, co skłoniło ją do stworzenia filmu o Lechu Kaczyńskim. – Powód jest oczywisty. Do tej pory nie powstał żaden dokument o śp. prezydencie. W normalnym kraju, gdzie jest rzeczywisty pluralizm mediów i wolność tworzenia, takich filmów przez trzy lata od tragicznej śmierci prezydenta powstałoby już pewnie kilka. Tylko dlatego, że jest nieoficjalne embargo na opowieść o Lechu Kaczyńskim w debacie publicznej, nasz film jest pierwszy – tłumaczy Joanna Lichocka.

Dokument pokazuje osiągnięcia prezydenta zarówno w polityce krajowej, jak i na polu międzynarodowym. Nie zabraknie w nim słynnej sceny z przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi w 2008 r., podczas agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na Gruzję. W filmie znajdziemy także kilka smaczków. – Zamieściliśmy unikatowe zdjęcia z czasów działalności Lecha Kaczyńskiego w opozycji solidarnościowej. Są też sceny, które przez lata trudno było zobaczyć w telewizji. Jedną z nich jest wyjątkowy moment pośmiertnego odznaczenia przez prezydenta Orderem Orła Białego kapelana „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszki i wręczenia tego orderu wzruszonej matce Mariannie Popiełuszko – zdradza współautorka dokumentu.

W filmie nie zabraknie relacji osób, które miały zaszczyt znać bliżej zmarłego prezydenta. – Zaprosiliśmy ludzi współpracujących z Lechem Kaczyńskim lub blisko z nim związanych. Naturalnie w naszym dokumencie wypowiada się brat prezydenta Jarosław Kaczyński. Jest też m.in. Maciej Łopiński, były szef Kancelarii Prezydenta, czy Ryszard Bugaj, pełniący rolę społecznego doradcy Lecha Kaczyńskiego – mówi Lichocka.

Więcej w jutrzejszej „Gazecie Polskiej”

„Prezydent” – film o Lechu Kaczyńskim już 10 kwietnia z Gazetą Polską

Filip Rdesiński • Gazeta Polska
niezalezna.pl, fot. GP mat.prasowe

Reklama

Możliwość komentowania „Prezydent” – film o Lechu Kaczyńskim ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: