✈ Gdzie się podziały 2 sekundy z czarnych skrzynek? ☚

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 12 kwietnia 2013

Prokuratura prosi Amerykanów o pomoc w rozwikłaniu zagadki 

Polacy podejrzewają, że nagranie z czarnych skrzynek, po które minister Jerzy Miller (61l.) aż dwa razy jeździł osobiście do Moskwy, mogło zostać zmanipulowane – informuje dziennik „Fakt”.

Jak podkreśla dziennik w kluczowym dla wyjaśnienia sprawy nagraniu – brakuje dwóch sekund. Sygnały z urządzeń TAWS i FMS zostały zarejestrowane na tzw. polskiej czarnej skrzynce ATM, ale zapis ten – jak informuje dziennik –  różni się od zapisu na rosyjskich skrzynkach o ten właśnie czas. Nadzieja prokuratury w Amerykanach, którzy mają satelitarne zapisy trasy tupolewa. Polscy prokuratorzy chcą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ostatnich chwil lotu prezydenckiej maszyny. Dlatego  – jak pisze „Fakt” – zwrócili się z wnioskiem o pomoc prawną do Amerykanów, którzy są producentami urządzeń systemów TAWS i FMS.

To urządzenia, które wydawały pilotom ostrzeżenia: „pull up” (do góry!) i „terrain ahead” („ziemia przed tobą”), gdy samolot niebezpiecznie blisko zbliżał się do ziemi.

Wniosek dotyczy uszczegółowienia wyników badań urządzeń TAWS oraz FMS przeprowadzonych w siedzibie ich producenta w Redmond w USA przy udziale przedstawicieli MAK oraz akredytowanego przy MAK polskiego przedstawiciela. Wystąpiła bowiem konieczność uściślenia i uzupełnienia tych badań o informacje związane ze sposobem działania urządzeń TAWS i FMS

– takiej informacji udzielił dziennikowi płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
Według mecenasa Bartosza Kownackiego chodzi o różnice w zapisach pomiędzy czarnymi skrzynkami a urządzeniami TAWS i FMS. Po ogłoszeniu raportu Millera rządowi eksperci bagatelizowali ten problem.Ale manipulacje przy skrzynkach zaczęły się, zanim je w Polsce odczytano.

Rosjanie, przekazując nam kopie nagrań, zapomnieli o kilkunastu sekundach. Mówili później, że to taśma się skończyła. Po brakującą część nagrania musiał osobiście lecieć do Moskwy ówczesny minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller

– czytamy w „Fakcie”.

Fakt, wpolityce.pl
fot. PAP/EPA

Reklama

Możliwość komentowania ✈ Gdzie się podziały 2 sekundy z czarnych skrzynek? ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: