Były prezydent oskarżony o korupcję ☚

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 18 kwietnia 2013

Były prezydent Niemiec Christian Wulff odpowie przed sądem za korupcję. Prokuratura poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia do sądu w Hanowerze. Wulff odrzucił wcześniej propozycję zawieszenia postępowania, jeśli zgodzi się zapłacić grzywnę.

Akt oskarżenia dotyczy okresu, gdy Wulff był premierem kraju związkowego Dolna Saksonia, i związany jest z jego kontaktami z producentem filmowym Davidem Groenewoldem.

Jak twierdzi prokuratura, Groenewold częściowo pokrył koszty pobytu Wulffa i jego żony na święcie piwa (Oktoberfest) w Monachium w 2008 r. W ten sposób producent filmowy chciał skłonić polityka do poparcia jego projektu filmowego. Po powrocie ze stolicy Bawarii Wulff rzeczywiście wysłał list do szefa koncernu Siemens Petera Loeschera z prośbą o wsparcie finansowe filmu. Wartość zakwestionowanych przez prokuraturę świadczeń wynosi 770 euro.

– Uważamy, że pisząc ten list Wulff zdawał sobie sprawę i akceptował, iż jego zaproszenie do Monachium miało na celu zmotywowanie go do napisania tego listu – powiedział prokurator Hans-Juergen Lendeckel.

Według agencji dpa nie jest jeszcze przesądzone, czy proces rzeczywiście rozpocznie się, gdyż sąd w Hanowerze musi najpierw rozstrzygnąć, czy przyjmie sprawę do rozpatrzenia. Rzecznik sądu powiedział, że sprawdzenie, która izba jest właściwa, może potrwać kilka miesięcy.

Byłby to pierwszy w historii Republiki Federalnej Niemiec przypadek postawienia przed sądem osoby, która sprawowała najwyższy urząd w państwie.

PAP, niezalezna.pl
fot. xtranews (creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Reklama

Możliwość komentowania Były prezydent oskarżony o korupcję ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: