Wielka ściema – o upadku komuny

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 25 kwietnia 2013

Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to właściwie było z komuną w Polsce, kto z nią walczył, kto zwyciężył, a wreszcie kto na tym zarobił.

Oficjalna wersja zawalenia się PRL to gloryfikacja podziemnych działaczy Solidarności, którym w końcu udało się zmusić komunistyczne władze do negocjacji przy okrągłym stole. Członkowie PZPR raczyli zgodzić się na zmiany dla dobra Polski, a w częściowo wolnych wyborach naród opowiedział się za wolnością. W efekcie bohaterowie podziemia doszli do władzy. Po tej przemianie wreszcie miało być normalnie, czyli tak jak na zachodzie. (…)

Od mitycznego upadku komuny mięło wiele lat. Wyrosły całe pokolenia ludzi, którzy mogli samodzielnie wybierać co chcą oglądać, kupować, czytać i słuchać, a przynajmniej tak im się wydawało; nie rozumieli, że kiedy ktoś im mówi, że jest uczciwy to po to by okraść. Ale w końcu byliśmy wolni! Wybieraliśmy to co pokazywały reklamy, nie szanowaliśmy tego kto nas przez lata wspierał i chronił. Pranie mózgów było skuteczne. W efekcie nastąpiło zrównanie nieomal wszystkiego, prawdziwa rewolucja kulturalna bez jakiejkolwiek książeczki. (…)

Włodzimierz Bykowski • salon24.pl
malarz, designer, autor książek i artykułów, fotografik

rys. Andrzej Krauze

Reklama

Możliwość komentowania Wielka ściema – o upadku komuny została wyłączona

%d blogerów lubi to: