Misja druha Witolda ☚

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 26 kwietnia 2013

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. uciekł z KL Auschwitz wybitny oficer Wojska Polskiego i oficer Armii Krajowej rtm. Witold Pilecki. Dobrowolnie dał się aresztować Niemcom w łapance ulicznej w Warszawie (19 września 1940 r.), by trafić do KL Auschwitz i przygotować raport o sytuacji w niemieckim obozie zagłady.

„Oświęcim to była igraszka”… Rtm. Witold Pilecki „Witold”, „Druh” (13 V 1901 – 25 V 1948)
– zdjęcie wykonane przez przyszłych zabójców bohatera w więzieniu mokotowskim (1947


Trafił do Auschwitz w nocy z soboty na niedzielę 21/22 września 1940 r. jako Tomasz Serafiński. Więzień nr 4859 realizował swą misję w warunkach ekstremalnych. Musiał znaleźć chętnych do pracy konspiracyjnej wśród ludzkich cieni. Założył Związek Organizacji Wojskowej. Był oficerem nawet w obozie.

ZOW miał w obozie swoich ludzi, bez których późniejsza ucieczka Pileckiego byłaby trudna. Przygotowywał raporty o sytuacji w obozie. Na Zachodzie zrobiono z nich niewielki użytek, ale na to Pilecki nie miał wpływu.

Uciekł z obozu razem z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. W obozie działała już sieć konspiracyjna. Na wolności druh Witold napisał pełny raport o największym niemieckim obozie. Zamęczono tu ponad milion ludzi z całego świata – najwięcej Żydów i Polaków.

Był bohaterem Polskiego Państwa Podziemnego, został uznany za jedną z „sześciu twarzy odwagi” konspiracji antyniemieckiej w Europie (M. Foot). Mimo to sowieccy komuniści skazali go na śmierć i zamordowali strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim. Przedtem był tak okrutnie przesłuchiwany, że podczas widzenia z żoną przyznał: „Oświęcim to była igraszka”…

Bohater konspiracji europejskiej „na łaskę” u sowieckiego namiestnika Bieruta nie zasłużył. Marzył o wolnej Polsce, a to było w dominium sowieckim największym przestępstwem, wobec którego blakły wszelkie zasługi.

Pamiętajmy o druhu Witoldzie. Wkrótce – 25 maja – 65. rocznica jego męczeńskiej śmierci. Niech żyje wśród dzisiejszych harcerzy i wśród wszystkich rodaków!

Piotr Szubarczyk • NASZ DZIENNIK

Reklama

Możliwość komentowania Misja druha Witolda ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: