Liczy się tylko kasa i polityczna korzyść ☚

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 28 kwietnia 2013

… najwyżej ceni się „zaradność”; ten jest godny szacunku, który ma kasę – nieważne w jaki sposób do niej doszedł, nawet jak troche posiedział – to nic, ale ma. Ma łeb na środku kręgosłupa i wszyscy mu sie kłaniaja – tym niżej, im więcej nakradł.

Teoria, iż w polityce działa zasada negatywnej selekcji, zwana przez niektórych teorią autobusu (jest pewność, iż pasażerowie dowolnego autobusu postawieni w charakterze rządu państwa – mieliby lepsze kwalifikacje merytoryczne i moralne od rządu rzeczywiście sprawujacego władzę) – jest stosunkowo łatwa do zweryfikowania. Wystarczyłoby mianowicie porównać stan majątkowy delikwentów przed przed objeciem ważnego państwowego stanowiska i po latach piastowania urzędu.

Tajemnicą poliszynela jest wiedza o dużych majątkach naszych notabli – nawet tych oficjalnych. Wiedza o majatkach ukrytych jest starannie kamuflowana i właściwie nie ma skutecznych prawnych narzędzi, by ją pozyskać i nieprawne oraz nieujawnione dochody rozliczyć. Ba – nawet ujawnione dochody nie są właściwie przez urzędy podatkowe rozliczane (vide Piskorski). Organy państwa nie wykorzystują informacji będących w powszechnym obiegu (pewne osoby są traktowane jak święte krowy – vide Kwaśniewski, o którego majątku „wygadał się” Oleksy).

Znacznie gorszą sprawą jest powszechna tolerancja w stosunku do osób, które dopuściły się czynów nagannych (przestępczych) przy zdobywaniu materialnych korzyści, wykorzystując przy tym sprawowanie ważnego urzędu. Znane są korupcyjne sprawy prezydenta Sopotu – Karnowskiego, bodaj burmistrza (czy prezydenta) Gorzowa, który nawet siedząc w areszcie nie przestał byc prezydentem, niezbyt jasny jest udział w aferach ministrów Borowskiego i Sawickiego. Prezydent Krakowa – Majchrowski w czasie swoich kilku kadencji stworzył swoją prywatna ogromną uczelnie, prezydent Poznania – Grobelny sprzedał atrakcyjną działkę w centrum żonie oligarchy Kulczyka po wielokrotnie zaniżonej cenie – włos im z głowy nie spadł. Nepotyzm jest zjawiskiem powszechnym i nie podlegajacym żadnemu potępieniu – nawet minister Sikorski zatrudnił córkę obecnego wicepremiera w swoim ministerstie poza obowiązujacymi procedurami.

Można zaryzykować twierdzenie, iż u nas najwyżej ceni się „zaradność”; ten jest godny szacunku, który ma kasę – nieważne w jaki sposób do niej doszedł, nawet jak troche posiedział – to nic, ale ma. Ma łeb na środku kręgosłupa i wszyscy mu sie kłaniaja – tym niżej, im więcej nakradł. To właśnie jest przerażające – to powszechne przyzwolenie – być może źródeł należy szukać w naszej trudnej historii, kiedy, to nie mieliśmy swojego państwa, podczas zaborów, za okupacji i za komuny – być może; tylko teraz owe inkryminowane materialne korzyści są udziałem wysoko postawionych VIP-ów.

Przecież nie jest to wcale norma europejska, nie jest to norma w państwach cywilizowanych całego świata. Przysłowiowa jest już uczciwość społeczeństw dalekowschodnniej Azji, ale ograniczając się do Europy – tu mamy do czynienia z uczciwoscią skandynawską, z anglosaskim purytanizmem, z kupiecką uczciwoscia państw Beneluksu. W Anglii, jeżeli ktoś nie jest correct wobec prawa (i obyczajów) – nikt mu nie poda reki i się nie odkłoni, nie ma wstępu do klubów, nikt go nie wybierze na publiczne stanowiso – musi zmienić adres, nazwisko, a najlepiej wyemigrować, by uciec przed powszechnym ostracyzmem.

W Polsce obserwuje się jeszcze inne zjawisko, otóż dla politycznych celów można uniewinniać przestępców, o ile ich ukaranie przysporzyłoby punktów partii opozycyjnej, można wobec tej opozycji stosować restrykcje nie majace nic wspólnego z demokracją, można mieć sędziów okregowych „na telefon”, można uniewinniać morderców z „braku dowodów”, o ile to jest politycznie przydatne. Taka postawa aktualnej władzy prowadzi bezpośrednio do dalszego cywilizacyjnego regresu; nie jest to korzystne dla społeczeństwa i społeczeństwo zaczyna to dokładnie spostrzegać.

Janusz40 • blogpress.pl
rys. Andrzej Krauze

Możliwość komentowania Liczy się tylko kasa i polityczna korzyść ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: