Gwiazda: Forsuje się nowy sposób świętowania ☚ przeczytaj !

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Gwiazda Andrzej by Maciejewski Kazimierz on 5 Maj 2013

„Mamy zapomnieć jakie mamy tradycje, abyśmy nie mieli do czego wracać i do czego się odnosić” 

„Weekend majowy” to tak naprawdę trzy ważne dla Polaków święta: Święto Pracy, Święto Flagi i, to najważniejsze, rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja. Sposób w jaki czcimy takie wydarzenia pokazuje nasz stosunek do tradycji i do własnej historii – stosunek, który chyba we współczesnym świecie ulega zmianom.

Stefczyk.info: Chciałabym się zapytać o sposób świętowania – święto flagi było tak naprawdę obchodzone bez flagi?

Andrzej Gwiazda: Toczy się dyskusja, mająca na celu wykorzenienie patriotyzmu. Gazeta Wyborcza chętnie optuje za tym, żeby patriotyzm to był staropolski przywilej. Intencje są tu oczywiste – bezpośredni atak na patriotyzm się nie udał, więc teraz się forsuje nowy sposób świętowania: w Święto Niepodległości czy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, napalimy grilla po staropolsku, będziemy podskakiwać, można się upić. Jest to cofnięcie się krok do tyłu.

Stefczyk.info: Czym dla Polaków powinny być takie rocznice, jak: 3 maja, 11 listopada?

Andrzej GwiazdaRocznica 3 maja jest na pewno rocznicą zwycięstwa. Chciałbym powiedzieć – postępu – ale w tej chwili jest to skompromitowane całkowicie. Był to sukces polskiej intelektualnej rewolucji. Jest to data zwycięska. W całej tej uroczystości powinniśmy sobie przypomnieć dawne piosenki dotyczące 3 maja – „Witaj majowa jutrzenko”, „Przy hulance”. Tutaj tradycja nie pozostawia nam cienia wątpliwości – tylko pan Prezydent i pan Michnik takich rzeczy nie wiedzą. Przypuszczam, że red. Michnik świadomie to pomija.

Stefczyk.info: Czemu służą takie akcje, jak marsz „Orzeł może”?

Andrzej Gwiazda: Wszystkie takie działania są skierowane przeciwko obchodzeniu pamięci walki Polaków o wolność, demokrację i niepodległość – to jest główny cel. Mamy zapomnieć o bohaterach, którzy oddali życie, majątki, kariery, walcząc. o sprawy niepodległości. Mamy zapomnieć jakie mamy tradycje, abyśmy nie mieli do czego wracać i do czego się odnosić.

Stefczyk.info: Czy uważa Pan że jest to kolejny krok w stronę przekształcania nas z „Polaków” w „Europejczyków”?

Andrzej Gwiazda: Wydaje mi się, że jest to przede wszystkim cofnięcie się. Jest to atak, ażeby wybić nam Polskość. Z patriotyzmu się robi obciach. Atak wprost na tożsamość narodową się nie powiódł, więc musieli się cofnąć, ażeby próbować metodami bardziej płaskimi – nie budzącymi oporu.

Stefczyk.info: Ostatnio zaczynają się pojawiać kontrowersje dotyczące obchodzenia rocznic zrywów, które się nie udały – Powstania Styczniowego czy Powstania Warszawskiego. Coraz więcej osób z tzw. „salonu” twierdzi że jest to celebracja własnych słabości.

Andrzej Gwiazda: Wszystkie akcje zwycięskie narodu polskiego, takie jak Konstytucja 3 maja, zwycięstwo pod Wiedniem – Ci ludzie odebrali nagrody już za życia. Osoby, które natomiast poświęciły życie w tych walkach miały pamięć społeczeństwa im współczesnego. Warunkiem zachowania zdolności do walki jest pamięć po tych, którzy rozpoczęli bitwę, ale ją przegrali. Dziennikarz w USA nam kiedyś powiedział, że według niego Wałęsa nie jest człowiekiem walki, gdyż twierdzi, że nie podpisze się pod przegraną. Nas to wtedy strasznie zdumiało. Człowiek walki musi zawsze zdawać sobie sprawę, że jedną z opcji jest przegrana. Człowiekiem walki jest osoba, która podejmuje wyzwanie, wtedy gdy nie ma zapewnionego zwycięstwa. Kiedy jest zapewniony sukces, to do bitwy włączają się pachołki i tchórze. Jeśli stawiamy w tej chwili przed młodymi takie przekonanie – jeśli przegrasz, to zostaniesz zapomniany na zawsze – to kto odważy się wtedy stawać do walki? Tylko wariat. Warunkiem zachowania prawości społeczeństwa jest oddawanie sprawiedliwości i zachowanie w pamięci tych, którzy stając w słusznej sprawie przegrali i nie doczekali się zadośćuczynienia. Młodzi muszą wiedzieć, że jeśli zachowają się właściwie, to pozostaną w pamięci rówieśników i potomnych. Nie sposób nie wspomnieć przesłania marszałka Piłsudskiego w obliczu narastającej propagandy – „W momentach przełomu strzeżcie się agentów”.

not. mc • stefczyk.info
fot. wpolityce.pl

Reklama

Możliwość komentowania Gwiazda: Forsuje się nowy sposób świętowania ☚ przeczytaj ! została wyłączona

%d blogerów lubi to: