Państwo jest tchórzliwe i słabe ☚

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 5 Maj 2013

Słabe wobec silnych i przerażająco silne wobec słabych. Nad biedakami się pastwi, przed bandytami ucieka 

Zbrodnia w Wołominie, gdzie zabójca śmiertelnie poderżnął gardła i zabił swojej konkubinie i jej a 15-letniej córce oraz ciężko zranił dwoje młodszych dzieci, wzbudziła dyskusje o społecznej znieczulicy.

Zaraz po zbrodni w mediach pojawiła się wiadomość:

…Rzecznik Komendy Stołecznej Policji asp. Mariusz Mrozek zwracał uwagę, że wcześniej – choć między partnerami dochodziło do sprzeczek i utarczek – nikt z sąsiadów nie informował o tym ani pomocy społecznej, ani policji. Dopiero przesłuchani po ujawnieniu zbrodni przyznali, że do takich sytuacji dochodziło. Na razie stwierdzono, że mężczyzna, który prawdopodobnie miał dokonać tej zbrodni, był w przeszłości dwukrotnie karany za rozboje – odsiadywał kilkuletnie wyroki….

Jak z Mrożka, ta opinia aspiranta Mrozka – ludzie są winni, policja nie ma sobie nic do zarzucenia.

W ślad za policją wątek społecznej znieczulicy podjęły liczne media. Sąsiedzi są winni, bo nie zawiadamiali. Policja niewinna, prokuratura niewinna, sąd rodzinny niewinny, opieka społeczna niewinna – to bezduszni sąsiedzi nie zrobili porządku z oprawcą, który od dawna znęcał się nad konkubina i jej dziećmi.

Sąsiedzi, a jeszcze bardziej sąsiadki. Emerytka jedna z druga, zamiast przesiadywać w kościele, bawić wnuki czy dokarmiać bezdomne koty, powinna wkroczyć do domu maltretowanej rodziny, wziąć łobuza za fraki i doprowadzić na policję, z której z braku dowodów zostałby po kwadransie wypuszczony.

Okazuje się, że policja wiedziała i prokuratura też – zamordowana kobieta dwa razy składała zawiadomienie o przestępstwie. Potem jednak – klasyka – odmówiła zeznań i prokuratura umorzyła sprawę. Nie ma zeznań, nie ma kłopotu. Znęcał się pan nad rodziną? Ależ skądże! – A to przepraszamy bardzo…Żadne tam wywiady, żaden sąd rodzinny, żaden kurator, żadna komisja do spraw przemocy, żadna opieka społeczna, żadne badania dzieci na okoliczność, czy nie są ofiarami przemocy, żaden dzielnicowy się nie fatygował, za firanki nie zaglądał.

Państwo umyło delikatne rączki i nie zrobiło w tej sprawie nic. Teraz też niewiele ma do roboty, pokrzywdzeni nie żyją, sprawca zbrodni się powiesił – sprawa do umorzenia i ad acta.

Państwo nie zrobiło nic, bo państwo się bało. Z jakiegoś reportażu telewizyjnego dowiedziałem się, ze ten zabójca to osiłek, miał bary jak szafa trzydrzwiowa, na sterydach wyhodowane, agresywny gość i zły, postrach miasta. Jak miał do takiego niebezpiecznego typa podejść dzielnicowy, komisja z gminy czy kurator? Odwinie się taki i próbę interwencji można przypłacić kalectwem albo śmiercią. Do prawdziwych bandytów państwo nie wchodzi. Słyszał kto, żeby bandycie zabrali dzieci do domu dziecka albo do adopcji. Ja nie słyszałem.

Mówi się o rodzicach dysfunkcyjnych, ale o bandycie nikt czegoś takiego nie napisze. Kurator umyka, psycholog się boi. O spokojnym ojcu lub matce to owszem, bezpiecznie można napisać, że jest zły.

Co innego tacy Bajkowscy z Krakowa – pan Bajkowski sam się zgłosił po pomoc psychologiczną z uwagi na problemy wychowawcze i ani się nie obejrzał, a dzieci już mu do domu dziecka zabrali. No bo Bajkowski nie ma barów jak trzydrzwiowa szafa, a z psychologami i kuratorami dyskutował co prawda, ale można mieć pewność, że ich nie pobije. Bajkowskim państwo mogło zabrać dzieci bezpiecznie, bez osobistego ryzyka ofiarnych funkcjonariuszy A w Wołominie było groźnie….

2 maja „Nasz Dziennik” opisał sprawę pani Kornelii Zdańskiej z Lubina, której sad rodzinny zabtrał 5-miesięczną córeczkę Małgosię. Kobieta poszła z chorym dzieckiem do szpitala, trzy dni koczowała przy łóżeczku chorego dziecka, wyczerpana psychicznie fizycznie weszła w jakiś spór z personelem szpitala, złożono na nią donos, a sąd bez zastanowienia zabrał jej dziecko. 5-miesięczne niemowlę, potrzebujące miłości jak ryba wody, jest obecnie pod urzędowa opieka w domu małego dziecka, co dalej z nim zrobi, to będzie wola sądu. Może pójdzie do adopcji. Panii Zdańska płacze, włosy rwie sobie z głowy, ale bać się jej nie potrzeba, zabranie jej dziecka jest dla zabierających zabiegiem całkowicie bezpiecznym.

Kiedyś zajmowałem się sprawą matki, której sad rodzinny zabrał dziecko, bo była nadopiekuńcza, za głośno się modliła i miała w domu klęcznik. 10-letni chłopiec wyłysiał w domu dziecka z rozpaczy. Może dlatego nie za bardzo się nadawał do adopcji. Dwa lata trwała walka o odzyskanie chłopca, udało się wreszcie, ale dziecko wróciło psychicznie zdruzgotane. W obawie przed nachodzącymi dom kuratorami i groźbami sądu, bojąc się ponownego zabrania dziecka, ta rodzina sprzedała za grosze cały swój polski dobytek i wyjechała do Anglii. Jakoś tam zyją, w Polsce się nie dało…

Takie jest dziś państwo polskie. Słabe wobec silnych i przerażająco silne wobec słabych. Biednemu człowiekowi z przyjemnością daje w kość, a bandyty, tak jak w Wołominie, po prostu się boi.

Temu państwu państwu naprawdę trzeba podziękować za jego usługi i zbudować od podstaw państwo nowe. Takie, które nie będzie uciekać przed bandytą i pastwić się nad biedakiem.

PS. Żeby poruszone tu sprawy nie pozostały bez echa, przygotowałem projekt oświadczenia senatorskiego w tej sprawie i poproszę, by złożyli je senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

Oświadczenie senatorskie (projekt) do Ministra Spraw Wewnętrznych, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, w sprawie bezradności i nadgorliwości instytucji państwowych w sprawach dotyczących losu dzieci

Opinia publiczna w Polsce poruszona jest straszną zbrodnią w Wołominie, w której sprawca zamordował swoja konkubinę i jej córkę oraz ciężko zranił dwoje innych dzieci, po czym sam się powiesił. Z okoliczności sprawy wynika, ze do zbrodni doszło w rodzinie, w której od dawna istniała przemoc, a zamordowana kobieta dwukrotnie składała zawiadomienie o znęcaniu się sprawcy nad nia i dziećmi, jednak organy ścigania – policja i prokuratura – dwukrotnie umarzały sprawę, bo kobieta wycofała oskarżenie. Zważywszy, że wycofanie oskarżenia jest typowym zachowaniem zastraszonych ofiar przemocy – pytamy Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Prokuratora Generalnego – dlaczego policja i prokuratura w Wołominie przeszły do porządku nad sygnałami o poważnej przemocy w tej rodzinie? Dlaczego nie próbowano zebrać innych dowodów, dlaczego nie otoczono opieką dzieci w tej rodzinie, dlaczego nie uruchomiono interwencji i zainteresowania sądu rodzinnego?

Bezpośrednio po tej zbrodni rzecznik stołecznej policji asp. Mariusz Mrozek oskarżał publicznie sąsiadów o znieczulice, a naszym zdaniem znieczulica była raczej po stronie policji i prokuratury.

W tym samym czasie gazeta „Nasz Dziennik” z 2 maja br. opisała bulwersującą sprawę pani Kornelii Zdańskiej z Lubina, której sad rodzinny zabrał 5-miesięczną córeczkę Małgosię. Według relacji gazety kobieta poszła z chorym dzieckiem do szpitala, trzy dni koczowała przy łóżeczku chorego dziecka, wyczerpana psychicznie i fizycznie weszła jw jakiś spór z personelem szpitala, złożono na nią donos, a sąd bez zastanowienia zabrał jej dziecko. 5-miesięczne niemowlę, potrzebujące matczynej miłości jak ryba wody, jest obecnie pod urzędową opieka w domu małego dziecka, co dalej z nim zrobi, to będzie wola sądu. Niewykluczone, że pójdzie do adopcji.

Na tle tych dwóch spraw mamy pytanie do Rzecznika Praw Obywatelski i Rzecznika Praw Dziecka – czy nie widzą państwo rażącej nieudolności organów państwa w sprawach dzieci? Z jednej strony mamy porażającą bezsilność instytucji państwowych wobec prawdziwej i okrutnej przemocy, zakończonej straszna zbrodnią, a z drugiej strony mamy nadgorliwe działania wobec wielu rodzin, którym zabiera się dzieci, w których życie następuje brutalna ingerencja, mimo iż nie dopuszczają się przemocy wobec dzieci i nie wyrządzają im krzywdy.

Można podać wiele innych przykładów na potwierdzenie tej tezy, jak choćby sprawa zamordowania kolejno dwójki dzieci przez rodziców zastępczych w Pucku czy bulwersująca sprawa zabrania dzieci spokojnej rodzinie Bajkowskich z Krakowa.

Czy oba wysokie urzędy Państwa Rzeczników nie dostrzegają problemu bezsilności państwa wobec silnych przestępców i nadgorliwej opresyjności wobec ludzi bezradnych i słabych.

Czy Pani i Pan Rzecznik zamierzają podjąć jakieś działania w kierunku zmiany tego stanu rzeczy, czy tez uważaja ten stan za prawidłowy?

Janusz Wojciechowski • wpolityce.pl
Poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.
fot. sxc.hu

Reklama

Możliwość komentowania Państwo jest tchórzliwe i słabe ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: