Kłamca lustracyjny we władzach miasta ☚

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 9 Maj 2013

… twierdził, że nikomu nie zaszkodził …

Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał prawomocnym wyrokiem Marka Kisio, sekretarza miasta i stargardzkiego radnego, za kłamstwo w oświadczeniu lustracyjnym. Kisio został zarejestrowany przez SB jako TW „Nieśmiały”. Po wyroku stracił funkcje radnego i sekretarza miasta. Zaraz po tym prezydent Sławomir Pajor utworzył nowy wydział w Urzędzie Miejskim i Kisio został jego naczelnikiem.

To niejedyny tajny współpracownik SB, który w Stargardzie robi karierę w miejskich strukturach – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

Stargard jest po Szczecinie największym miastem w województwie zachodniopomorskim. Już trzecią kadencję prezydentem jest tu wywodzący się jeszcze z AWS‑u Sławomir Pajor. Gdy kandydował, obiecywał, że zrobi porządki po postkomuniście Kazimierzu Nowickim, członku PZPR, a wcześniej aktywiście ORMO.

Aby móc rządzić miastem, przez lata dokonywał coraz większych kompromisów, czego efektem jest m.in. jego koalicja z PiS i SLD „Stargard XXI”. W efekcie PiS dostał w zarząd spółkę PEC.

Natomiast Sojusz Lewicy otrzymał znacznie więcej: spółki miejskie MPGK, OSiR, miejsca w radach nadzorczych, stanowiska w magistracie, w tym sekretarza miasta, którym został wywodzący się z postkomunistycznej rodziny Marek Kisio.

Przed trzema laty szczeciński IPN ujawnił, że Marek Kisio został zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie „Nieśmiały”. Sekretarz miasta konsekwentnie zaprzeczał, że donosił.

Twierdził, że nikomu nie zaszkodził.

Sąd zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji orzekł, że Kisio napisał nieprawdę w oświadczeniu lustracyjnym i był świadomym współpracownikiem SB.

Ponieważ wyrok jest prawomocny, Kisio automatycznie stracił stanowisko sekretarza miasta i funkcję radnego powiatowego. Pozostał jedynie prezesem klubu sportowego koszykarzy „Spójnia Stargard”, które jest oczkiem w głowie prezydenta.

Sławomir Pajor „Nieśmiałemu” nie dał jednak zginąć. Już po ogłoszeniu orzeczenia sądu w urzędzie miejskim utworzył wydział administracyjno-gospodarczy, którego naczelnikiem został Marek Kisio.

„Nieśmiały” to niejedyny tajny współpracownik SB, który zajmuje wysokie stanowisko w mieście. Prezydent Sławomir Pajor powierzył stanowisko prezesa w dużej miejskiej spółce – Ośrodku Sportu i Rekreacji – Beacie Radziszewskiej, radnej SLD w sejmiku wojewódzkim. Stało się to już po tym, gdy lokalny „Dziennik Stargardzki” ujawnił dokumenty Służby Bezpieczeństwa świadczące o tym, że Radziszewska została zarejestrowana jako tajny współpracownik o pseudonimie „Bolek”.

Więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”

Tomasz Duklanowski • Gazeta Polska Codziennie
niezalezna.pl, fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Reklama

Możliwość komentowania Kłamca lustracyjny we władzach miasta ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: