„Wpycha się nas w nowy Układ Warszawski” ☚ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ wywiady by Maciejewski Kazimierz on 21 Maj 2013

Piotr Bączek o „zacieśnianiu współpracy kontrwywiadów Polski i Rosji” na polecenie Putina. 

wPolityce.pl: Podano dziś informację, że Władimir Putin zalecił FSB zacieśnić współpracę z polskim kontrwywiadem. O co tak naprawdę chodzi Rosjanom?

Piotr Bączek: To nie jest pierwsza informacja o zacieśnianiu współpracy pomiędzy SKW a Rosjanami. Przypomnę, że kilka miesięcy temu opinią publiczną wstrząsnęło doniesienie, że służba kontrwywiadu w Afganistanie korzysta z łączności satelitarnej organizowanej przez Rosjan, przez satelitę, który jest w posiadaniu Gazpromu.

(O SPRAWIE PISALIŚMY TUTAJ: Po naciskach mediów MON zmieni satelitę do łączności z Afganistanem. Zamiast sprzętu Gazpromu, wykorzystamy satelity krajów UE i NATO)

Później były też kontakty w siedzibie SKW, w tej sprawie posłowie Opioła i Kaczmarek wysyłali interpelacje do premiera. To też jest poważna sprawa, bo na teren chroniony, będący pod ścisłą kontrolą, na teren, na który nie mogą wchodzić osoby bez specjalnego certyfikatu weszła delegacja rosyjska i podobno po budynku poruszała się bez przeszkód. Kolejna informacja, także z interpelacji posła Opioły jest taka, że na misję do Afganistanu sprzęt żołnierski wysyłany jest samolotami rosyjskimi. Rosyjskie samoloty transportują polskich żołnierzy i polski sprzęt, m.in. komputery. To jest taki ciąg zdarzeń i faktów, które świadczą, że sytuacja jest tak ustawiona przez stronę rosyjską, aby ta współpraca była od jakiegoś czasu zacieśniana właśnie na poziomie najbardziej newralgicznym, jakim są służby specjalne.

wPolityce.pl: Trudno podejrzewać Władimira Putina, ze nagle zaczął cenić polski kontrwywiad, raczej trzeba zapytać wprost, co on z tego będzie miał?

Piotr Bączek: Rosyjskie służby specjalne będą miały dostęp do polskich oficerów, będą mogły bez przeszkód sporządzać charakterystyki tych, których nie znały. Będą miały wgląd do metod pracy, być może również do dokumentów. Ta współpraca będzie się zacieśniała. Jeszcze jest pytanie, co ma być celem tej współpracy? Ochrona kontrwywiadowcza Polski i Rosji? Przed kim? Przed NATO? Przed Stanami Zjednoczonymi? Przed Zachodnia Europą? To jest pytanie. Zarówno SKW, jak i MON powinny ujawnić tę umowę jeżeli została już taka podpisana, bądź wyniki rozmów, które były już prowadzone.

wPolityce.pl: Jeśli rzeczywiście chodzi o dostęp do naszych oficerów, to jest to intryga szyta grubymi nićmi. Czy to możliwe, że nikt tego nie widzi, a może jest rządowe przyzwolenie na taka działalność Rosjan w Polsce?

Piotr Bączek: W kontekście tych ostatnich informacji dotyczących Akronu, Zakładów Azotowych, kontaktów Jana Krzysztofa Bieleckiego, informacji ABW, to „zacieśnienie współpracy kontrwywiadów” jest logicznym ukoronowaniem tej sytuacji. To jest wpychanie nas w nowy Układ Warszawski. I to układ i polityczny i w sferze gospodarczej i bezpieczeństwa. Tego nie mówi się wprost, tylko wykonuje się ten plan małymi krokami.

Rozmawiał Marcin Wikło • wpolityce.pl
fot. kremlin.ru

Reklama

Możliwość komentowania „Wpycha się nas w nowy Układ Warszawski” ☚ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: