Prof. Gliński: Polskę trawi aksjologiczne skundlenie! ☚

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 7 czerwca 2013

„Nie zmienimy Polski, nie zmienimy instytucji, nie zmienimy gospodarki bez ustalenia wspólnego kanonu wartości” 

Dokąd powinna zmierzać Polska? Na to pytanie starał się odpowiedzieć profesor Piotr Gliński – kandydat na premiera rządu technicznego – podczas wykładu otwartego na Uniwersytecie Gdańskim, zorganizowanego przez posła Macieja Łopińskiego i kierowanego przezeń Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Polacy poszukują swojej tożsamości. Nie zmienimy Polski, nie zmienimy instytucji, nie zmienimy gospodarki bez ustalenia wspólnego kanonu wartości, który tworzyć ma naszą tożsamość. Tej tożsamości nie zdefiniowano w 89 roku, zastąpiono to jakimś zamieszaniem aksjologicznym

– uważa prof. Gliński.

Muszą istnieć jasno artykułowane wartości. Tymczasem po 89 roku nastąpił proces intencjonalnego zagospodarowywania tego co się nazywa obszarem tożsamości Narodowej czy społecznej. Środowiska które to czyniły, które tą tożsamością manipulowały, były beneficjentami ustaleń Okrągłego Stołu. To rozbicie naszej tożsamości Narodowej doprowadziło do powstania właśnie takiego patchworku, nieokreśloności. Po prostu Polskę trawi teraz coś co nazywam aksjologicznym skundleniem

– dodał profesor.

Gliński proces rozwiązania polskich trudności podzielił na kilka obszarów, jednak ich naprawa zależna jest właśnie od ustalenia wspólnego systemu wartości i tożsamości.

Bez tego niemożliwe będzie utworzenie sprawnych instytucji, kadr zarządzających, zaplecza eksperckiego, wreszcie sprawnych polityków, którzy realizowaliby plany polityczne

– uważa Piotr Gliński. Profesor wskazywał, iż tę dziwaczną mieszankę tożsamości, którą starają się Polakom narzucać pewne środowiska nazywa się „modernizacją” zafałszowując realny przekaz.

Polityka

Według Glińskiego społeczeństwo polskie zasługuje na więcej. Profesor uważa, że „projekty polskopodobne” się nie przyjęły – według niego nawet „środowiska lemingowi przyjęłyby projekt, który oferowałby im coś więcej, szanse lepszego rozwoju”. Według niego ogromna jest w tym rola polityki – dla profesora jedyną drogą dla Polski jest droga powstania demokratycznej republiki. I jak sam wskazuje to partia Jarosława Kaczyńskiego ma szansę tę republikę wartości i wspólnotę zbudować.

Nie możemy budować i być razem jeśli nie wskażemy podstawowych wartości i wymiarów. Przyjęcie, że wszystko jest relatywistyczne oznacza poddanie wspólnoty już na samym początku, a to uniemożliwia jakąkolwiek polityczną rywalizację z kimkolwiek

– uważa profesor Gliński.

Gospodarka

Według profesora Glińskiego drogą ku sprawnej gospodarce jest ustalenie tożsamości i nowej jakości klasy politycznej, ale także zrobienie porządku w sferze moralnej, ustalenie nowych podstaw aksjologicznych, a więc rozliczenie komunizmu. Gliński powołał się przy tym na ostatnie uniewinniające wyroki dla zbrodniarzy komunistycznych. Według profesora nie da się tworzyć silnej gospodarki, opartej na zaufaniu.

Wspólnota

Ostatnią rzeczą, której Polska i Polacy bezwzględnie potrzebują jest wspólnota. To właśnie ta wspólnota oparta na zaufaniu, systemie narodowych wartości i solidarności społecznej będzie mogła budować silne państwo, przygotowane do rywalizacji międzynarodowej. I to właśnie wspólnota byłaby za to państwo odpowiedzialna.  Także w zakresie budowy nowych elit politycznych, tworzenia odpowiedzialnej, sprawnej i jednocześnie nie duszącej ludzkiej przedsiębiorczości administracji potrzebna jest budowa wspólnoty.

Potem odpowiadając na pytania publiczności zebranej na wykładzie profesor wypowiadał się na tematy dotyczące relacji Polski z sąsiadami, a także o oporze władz wobec budowy pomnika ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Wykład profesora Glińskiego zgromadził liczną publiczność i wzbudził żywą dyskusję. Bez wątpienia wejście profesora Glińskiego do polityki było dobrym ruchem a sam profesor nie zakończył swojej misji w budowie sprawnej gospodarki, polityki i wreszcie tak potrzebnej wspólnoty Narodowej.

Arkady Saulski • wpolityce.pl
Członek zespołu redakcyjnego portalu wGospodarce.pl, dziennikarz Gazety Bankowej.
fot. youtube.pl

Możliwość komentowania Prof. Gliński: Polskę trawi aksjologiczne skundlenie! ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: