Mieszkanie TW Bolka i Obiboka na własny koszt ☚ przeczytaj, zobacz

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 9 czerwca 2013

Niżej zamieszczone fotografie przedstawiają stan obecny bloków na gdańskich Stogach przy ulicy Wrzosy w tym bloku mieszkalnego pod nr, 26 w którym w klatce C do września 1980 roku mieszkał Lech Wałęsa ze swoją liczną rodziną w tym z czeredą dzieci, którymi zajmowała się dzielna kobieta, jaką na ten czas była Danuta Wałęsa.

39664.jpg

Pomagała jej czasem w obowiązkach jej śp. sąsiadka Eryka L. z tej samej klatki schodowej i z piętra wyżej, która była matką naszej kumy.

Ta sąsiadka Wałęsów, u której bardzo często bywaliśmy opowiedziała dla mnie już po sierpniu 1980 roku o tym, co widziała i słyszała na własne oczy w dniu 14 sierpnia 1980 roku od mniej więcej godziny 5 rano przed blokiem jak i na korytarzu środkowej klatki schodowej C w bloku mieszkalnym Wrzosy nr 26.

Opowiadała dla mnie po tym jak Danuta Wałęsa przekazała jej jeden komplet kluczy do zajmowanego przez jej rodzinę mieszkania, do którego wchodziło się ze schodów na, wprost, bo to mieszkania środkowe spośród trzech mieszkań położonych na każdej z kondygnacji tego budynku.

Fotografie przedstawiają też miejsce nieistniejącej dziś zabudowy z białej cegły śmietnika położonego wówczas koło dziś widocznej piaskownicy między budynkami o nr 24 i 26, gdzie według jej słów w dniu 14.08.1980 roku około godz. 5 rano zaparkował nieoznakowany samochód osobowy z trzema mężczyznami.

Dwóch z mężczyzn wysiadło z samochodu i skierowało się do środkowej klatki C, w której mieszkał Lech wałęsa jak i ona, naoczny świadek tamtego wydarzenia, a dziś wydaje się kluczowego do wyjaśnienia tego gdzie był Lech Wałęsa od godziny 5-6 rano do około południa 14 sierpnia 1980 roku.

Mężczyźni weszli do klatki schodowej i skierowali się bezpośrednio pod drzwi mieszkania Lecha Wałęsy, do których zapukali lub zadzwonili, nie napiszę, bo nie pamiętam tego szczegółu, który w tym, co powiedziała później jest nic nieznaczącym faktem.

W każdym razie nie czekali długo, bo drzwi się otworzyły, a przybysze weszli do mieszkania, a drzwi się za nimi zamknęły. Według jej wyglądało to jakby Lech Wałęsa czekał na nich, a ci, co przybyli byli jego kolegami wędkarzami, z którymi był umówiony na wędkowanie.

Po kilku minutach drzwi się otworzyły i sąsiadka przez drzwi z uchem przy nich usłyszała, że parę osób schodzi po schodach udała się, więc do kuchennego okna, z którego miała niczym nieograniczony widok na całe podwórze przed blokiem mieszkalnym między budynkami o nr 24 i 26.

Zobaczyła dziarsko maszerującego Wałęsę, lekko kolebiącego się na nogach oraz tych dwóch mężczyzn, którzy przyjechali tym nieoznakowanym samochodem osobowym, w którym non stop siedział trzeci mężczyzna.

Po chwili samochód cofnął, bo stał tyłem do bloku o nr 26 i dość szybko ruszył w kierunku ulicy Zalesie, skręcając w lewo w kierunku ulicy Wrzosy, o tak:

http://goo.gl/maps/xReHD

Dlaczego w tytule pisze, że mieszkanie TW Bolka i Obiboka na własny koszt?

Bo od września do końca listopada mieszkałem w tym mieszkaniu na dziko, a nawet przez 20 godzin po legalu, który przerwali pracownicy dokonujący eksmisji pod moją nieobecność, bo na próżno informowałem ich telefonicznie o korzystnej dla mnie decyzji wojewody gdańskiego Jerzego Kołodziejskiego, który wyraził zgodę na zalegalizowanie naszego prawa do tego mieszkania po rodzinie Wałęsów, choć wcześniej naruszyliśmy prawo, gdyż samowolnie zajęliśmy to mieszkanie, jako pustostan.

Z tym samowolnym zajęciem tego mieszkania było tak, jak piszę we wstępie tj. klucze do mieszkania przekazała dla mnie za pośrednictwem matki i naszej kumy sama Danuta Wałęsa.


Wrzosy 26 – w głębi widoczny budynek o nr 28


Budynek przy ul. Wrzosy 26


Klatka schodowa C budynku przy ul. Wrzosy 26

 

Podwórze przed blokiem przy ul. Wrzosy 26 z widoczną piaskownicą (obok piaskownicy był zabudowany śmietnik) po prawej i budynkiem przy ul. Wrzosy 24


Budynek przy ul Wrzosy 26 widziany od strony budynku przy ul. Wrzosy 28.


W środku fotografii widoczne są trzy okna byłego mieszkania Wałęsów i Obiboka na własny koszy.

Mieszkania składało się z pokoju przechodniego (trzy częściowe okno) do kuchni (to małe okienko z jakąś skrzynką) i po lewej widoczne okno dwudzielne przynależne do mniejszego pokoju, do którego wejście było z przedpokoju, w którym prawie na wprost było wejścia do łazienki.

O tym, co usłyszałem od naocznego świadka wydarzenia z dnia 14 sierpnia 1980 roku pisałem już do kilku moich znajomych, a innym opowiadałem.

Tymczasem – zamykam na dziś mój kram na Niepoprawnych – do przeczytania.

AHOJ!

obibokanawłasnykoszt • niepoprawni.pl

Możliwość komentowania Mieszkanie TW Bolka i Obiboka na własny koszt ☚ przeczytaj, zobacz została wyłączona

%d blogerów lubi to: