Niespodziewany sojusz kibiców ☚

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 9 czerwca 2013

W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnych demonstracji antyrządowych w Ankarze i Stambule. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

– Jesteśmy tutaj, aby zaprotestować przeciwko faszyzmowi, wszyscy, ramię w ramię. W istocie powinniśmy być wdzięczni (premierowi) Erdoganowi za to, że nas zjednoczył. Zjednoczył przeciwko sobie cały kraj – mówił kibic, jeden z protestujących.

W stolicy kraju Ankarze ok. 5 tys. demonstrantów zebrało się na placu Kizilay, w centrum miasta. Zostali zaatakowani przez setki policjantów, którzy gazem łzawiącym i armatkami wodnymi usiłowali ich rozpędzić. Ruch pojazdów w centrum miasta został sparaliżowany. Po serii utarczek demonstranci rozproszyli w uliczkach przylegających do placu. Według mediów, wiele osób zostało rannych.

W Stambule kibice trzech, na co dzień wrogich, klubów piłkarskich – Galatasaray, Fenerbahce i Besiktas – połączyli siły i pomaszerowali na plac Taksim, którego plany zabudowy stały się bezpośrednią przyczyną fali protestów trwających już dziewięć dni.

– Jesteśmy tutaj, aby zaprotestować przeciwko faszyzmowi, wszyscy, ramię w ramię. W istocie powinniśmy być wdzięczni (premierowi) Erdoganowi za to, że nas zjednoczył. Zjednoczył przeciwko sobie cały kraj – powiedział jeden z kibiców klubu Fenerbahce.

Demonstracje, brutalnie tłumione przez policję, z dnia na dzień przybierały coraz bardziej antyrządowy charakter.

Premier Recep Tayyip Erdogan wykluczył w sobotę możliwość przeprowadzenia przedterminowych wyborów. – Nie podejmuje się takiej decyzji dlatego, że ludzie maszerują po ulicach – powiedział.

AKP sprawuje władzę w Turcji od roku 2002. Demonstranci zarzucają rządowi coraz większy autorytaryzm oraz narzucanie świeckiemu państwu wartości islamskich.

PAP, niezalezna.pl
fot. Tamer Tatlici/SXC

Możliwość komentowania Niespodziewany sojusz kibiców ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: