Ujawniamy sensacyjny dokument TK ws. ratyfikacji paktu fiskalnego ☚

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 13 czerwca 2013

Portal niezalezna.pl dotarł do dokumentu Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdza, że wbrew pojawiającym się w mediach deklaracjom o ratyfikacji paktu fiskalnego, znajduje się on w swoistym zawieszeniu, co oznacza, że nie został jeszcze ratyfikowany. 

Nowe światło na ratyfikację paktu fiskalnego rzuca uważna lektura spraw rozpatrywanych przez Trybunał Konstytucyjny. Na wokandzie znajduje się sprawa o sygnaturze K 11/13 dotycząca „Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej”. Jak informowaliśmy wczoraj na łamach portalu niezalezna.pl w uzasadnieniu na skargę posłów PiS dotyczącą zgodności paktu fiskalnego z Konstytucją RP Trybunał Konstytucyjny przyznaje, że nie mógł rozpatrzyć skargi parlamentarzystów PiS, bopakt fiskalny nie został ratyfikowany. Wszystko przez to, że Polska do dziś nie złożyła dokumentów niezbędnych do procesu ratyfikacyjnego.

(Kliknij w screen poniżej i zapoznaj się z treścią sensacyjnego dokumentu)

(print screen trybunal.gov.pl)

Okazuje się, że od chwili zawarcia przez rząd umowy ws. paktu fiskalnego oraz po wyrażeniu zgody na ratyfikację przez Sejm i Senat, lecz jeszcze przed formalnym dokonaniem aktu ratyfikacji, cała umowa znajduje się w zawieszeniu.

Trybunał konstytucyjny wyjaśnia, że ratyfikacja umów międzynarodowych jest kompetencją Prezydenta (art. 133 ust. 1 pkt 1 Konstytucji), a stosownie do art. 91 ust. 1 Konstytucji, „ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy”. Okazuje się jednak, że w chwili wystąpienia posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego, wbrew informacjom pojawiającym się w większości mediów, pakt fiskalny nie był ratyfikowany.

– Jak wynika z powołanego pisma Szefa Kancelarii Prezydenta z 29 kwietnia 2013 r., do tego dnia Traktat nie został ratyfikowany. Oznacza to, że w dniu wystąpienia przez grupę posłów do Trybunału Konstytucyjnego Traktat nie był częścią obowiązującego porządku prawnego w Polsce. Nie może być wobec tego przedmiotem wniosku o kontrolę jego zgodności z Konstytucją na podstawie art. 188 pkt 1 Konstytucji – czytamy w uzasadnieniu Trybunału Konstytucyjnego na skargę posłów PiS.

Na ten temat: Sensacyjna informacja: Pakt fiskalny wcale nie został ratyfikowany!

niezalezna.pl
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Możliwość komentowania Ujawniamy sensacyjny dokument TK ws. ratyfikacji paktu fiskalnego ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: