✈ Sąd uznał Arabskiego pokrzywdzonym w sprawie Smoleńska ☚ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 20 czerwca 2013

Sąd uznał Arabskiego pokrzywdzonym w sprawie Smoleńska.

Tusk pewnie siedzi sobie w kącie i zastanawia się dlaczego jego notowania spadają po 10% w miesiącu, może ten ewenement wytłumaczą mu sędziowie z Sądu Warszawa Praga, zanim jeszcze dostaną po pysku tortem od Polaków.

Jerzy Gondol • salon24.pl

401 pokrzywdzonych, w tym Arabski

Były szef Kancelarii Premiera został uznany za pokrzywdzonego w śledztwie dotyczącym lotów do Smoleńska, które sam współorganizował.

Jawi się to jako groteskowe – komentuje mec. Piotr Pszczółkowski, adwokat Jarosława Kaczyńskiego i jego bratanicy Marty.

Chodzi o cywilne śledztwo dotyczące organizacji lotów do Smoleńska, które po zażaleniu na umorzenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga sąd nakazał prowadzić dalej – najpierw jednak polecając ustalić krąg osób pokrzywdzonych. Jak dowiedziała się „Rz”, takich osób jest aż 401 – to pasażerowie lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia z wszystkich sześciu samolotów, w tym dziennikarze lecący Jakiem-40 i orkiestra.

Prokuratura badała w śledztwie, czy cywilni urzędnicy z Kancelarii Prezydenta, Premiera, MSZ, MON i ambasady w Moskwie, którzy przygotowywali loty, nie zaniedbali obowiązków. Rok temu umorzyła śledztwo, ale zażalenie na umorzenie złożyli Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

W śledztwie status pokrzywdzonego otrzymał m.in. główny organizator lotów Tomasz Arabski, od niedawna ambasador w Madrycie, a wcześniej szef Kancelarii Premiera, w sprawie którego śledztwo toczyło się pod kątem niedopełnienia obowiązków. Arabski leciał na obchody rocznicy Katynia z Donaldem Tuskiem 7 kwietnia.

Śledczy mają ponownie ocenić działania urzędników przygotowujących obie wizyty w Rosji, nie tylko sprawdzając, czy były na szkodę interesu publicznego (jak uczyniono to w umorzonym postępowaniu), ale też na szkodę osób prywatnych. Oznacza to, że każda z 401 osób może złożyć wniosek dowodowy, mieć wgląd w akta etc. Zdaniem sądu, dopiero po dopuszczeniu pokrzywdzonych do śledztwa możliwa będzie ponowna ocena, czy doszło do przestępstwa, czy nie.

Takie podejście do sprawy może całkowicie zmienić losy postępowania. – Osoba mająca status pokrzywdzonego nie może być jednocześnie podejrzanym czy oskarżonym – tłumaczy prok. Renata Mazur, rzeczniczka prokuratury.

– Ale zawsze można wątek pana Arabskiego wyłączyć z przedmiotowego postępowania, jeśli będą ku temu podstawy – podkreśla Pszczółkowski.

Adwokat Kaczyńskich źle ocenia decyzję prokuratury o tak szerokim potraktowaniu interesu prywatnego rozciągniętego na wszystkich uczestników tych dwóch delegacji. – Nie było to intencją sądu, a prokuratura sprowadziła wytyczne sądu do absurdu. Nie sądzę, by odpowiednim było porównanie zagrożenia abstrakcyjnego, jakim był lot 7 kwietnia, z rzeczywistą katastrofą, która się wydarzyła 10 kwietnia. Sprowadzanie wszystkiego do jednego mianownika jest nieporozumieniem – kwituje mec. Pszczółkowski.

Izabela Kacprzak • Rzeczpospolita
fot. Piotr Nowak/Fotorzepa

Możliwość komentowania ✈ Sąd uznał Arabskiego pokrzywdzonym w sprawie Smoleńska ☚ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: