Mocne słowa papieża do hierarchów ☚

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 22 czerwca 2013

Biskup nie może mieć psychiki księcia

Na spotkaniu z nuncjuszami Stolicy Apostolskiej papież Franciszek przestrzegał ich jako watykańskich dyplomatów przed prowadzeniem „światowego życia” i narażaniem się na śmieszność. Podkreślił też, że biskupi nie powinni mieć „psychiki księcia” i powinni wyrzec się osobistych ambicji.

W przemówieniu do nuncjuszy, przybyłych do Rzymu z całego świata na dwudniowy zjazd, papież Franciszek mówił o zagrożeniu, które określił jako „mieszczaństwo ducha i życia”, prowadzące do realizacji swoich własnych planów i dążenia do „wygodnego i spokojnego życia”. Rezultatem tego, dodał papież, jest „ośmieszenie świętej misji”.

To mocne słowa, ale prawdziwe. Uleganie duchowi świata naraża przede wszystkim nas duszpasterzy na śmieszność. Być może zdobędziemy pewien aplauz, ale ci sami, którzy nas popierają, krytykują nas potem za naszymi plecami (…) Najważniejszą pracą nuncjusza jest mediacja. Aby ją realizować trzeba znać nie tylko dokumenty – choć i one są istotne – ale również ludzi – powiedział papież.

Ponadto papież podkreślił, że watykańscy dyplomaci nie mogą się pławić w luksusach, lecz powinni wieść życie nomadów. Jako „delikatne zadanie” papież określił współpracę nuncjuszy apostolskich z Watykanem w sprawie mianowania biskupów w poszczególnych krajach. Następnie papież Franciszek udzielił nuncjuszom kilku rad związanych z wyborem odpowiednich kandydatów na biskupów. Padły mocne słowa.

Zwracajcie uwagę na to, aby kandydaci do biskupstwa byli blisko ludzi, jak ojcowie i bracia, by byli skromni, cierpliwi i pełni miłosierdzia. Biskup nie może mieć psychiki księcia – oświadczył papież i podkreślił, że biskupi muszą „kochać ubóstwo”, proste i oszczędne życie, a także muszą wyrzec się osobistych ambicji.

PAP, niezalezna.pl
fot. PAP/EPA

Możliwość komentowania Mocne słowa papieża do hierarchów ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: