ZDF chce przykryć antypolskie kłamstwa ☚

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 22 czerwca 2013

ZDF chce przykryć antypolskie kłamstwa z serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” emisją filmu dokumentalnego o Armii Krajowej. Czy kupi go też 60 telewizji na całym świecie? 

Niemiecka telewizja publiczna ZDF wyemituje w niedzielę film dokumentalny o niemieckiej okupacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem roli Armii Krajowej. To odpowiedź na polskie zarzuty wobec negatywnego wizerunku AK w serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.

Autorami dokumentu są pochodzący z Polski filmowiec Andrzej Klamt oraz dziennikarz ZDF Alexander Berkel.

Stacja telewizyjna w Moguncji przypomniała, że pokazany po raz pierwszy w marcu trzyczęściowy film spotkał się z krytyką w Polsce ze względu na przedstawienie żołnierzy AK jako antysemitów. Przygotowany obecnie dokument ma być „opartym na historycznych faktach przyczynkiem do dyskusji” – czytamy w oświadczeniu.

Zrealizowany przez drugi program niemieckiej telewizji publicznej ZDF trzyczęściowy film pokazuje  II wojnę światową przez pryzmat losów pięciorga młodych mieszkańców Berlina. Akcja serialu zaczyna się w przeddzień ataku III Rzeszy na ZSRR, a kończy kapitulacją Niemiec w 1945 roku. Oburzenie polskiej opinii publicznej wzbudziło przedstawienie przez twórców filmu żołnierzy Armii Krajowej jako zagorzałych antysemitów. W pierwszej połowie tego tygodnia TVP pokazała kontrowersyjny film polskim telewidzom, wywołując kolejną falę dyskusji.

Wojna Hitlera uderzyła, i to z największym impetem, najpierw w Polskę. Żaden inny naród nie złożył podczas w II wojny światowej – w stosunku do liczby ludności – tak wielkiej daniny krwi. Od samego początku w podziemiu powstawał opór przeciwko okupantom. Dramat nierównej walki w okupowanej przez Niemców Polsce autorzy opisują w oparciu o najnowsze różnorodne wyniki badań

– zapowiada ZDF. Dokument ma pokazać też reakcje AK i mieszkańców okupowanego kraju na Holokaust popełniony przez Niemców na Żydach.

W żadnym innym kraju liczba osób, które z narażeniem własnego życia ratował Żydów, nie była tak duża, mimo że także w Polsce istniały obojętność i antysemityzm

– napisali autorzy oświadczenia. Dokument nadany zostanie w niedzielę o godz. 23.20. Kanał ZDFinfo pokaże film dodatkowo w poniedziałek 24 czerwca o 20.15.

Prawdopodobnie nasi zachodni sąsiedzi mają nadzieję, że dzięki swojemu lobby w mediach i we władzach uciszą Polaków zbulwersowanych kłamstwami z serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Jednak  intencje niemieckie będzie można faktycznie uznać za dobre w jednym przypadku – gdy prawa do emisji ich filmu dokumentalnego o AK sprzedadzą do tylu krajów, do ilu sprzedali antypolską propagandówkę „Nasze matki, nasi ojcowie”. Dziś ta liczba wynosi 60.

PAP, wpolityce.pl
fot. Jerzy Tomaszewski, licencja Wikimedia Commons

Możliwość komentowania ZDF chce przykryć antypolskie kłamstwa ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: