Prezes Stronnictwa Narodowego zmarł w ubeckiej katowni ☚

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 24 czerwca 2013

65 lat temu w komunistycznej katowni przy ul. Mokotowskiej w Warszawie zmarł Leon Dziubecki – nauczyciel języka polskiego, współorganizator Narodowej Organizacjii Wojskowej, prezes konspiracyjnego Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego.

Prezes Stronnictwa Narodowego zmarł w ubeckiej katowni

Leon Dziubecki urodził się 8 stycznia 1904 r. w Majkowie k. Piotrkowa Trybunalskiego w katolickiej rodzinie z patriotycznymi tradycjami.

W 1928 r. ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, następnie pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach średnich w Ostrowi Mazowieckiej, Milanówku i w Warszawie.

Brał udział w wojnie obronnej 1939 r., po jej klęsce rozpoczął działalność w podziemiu w szeregach konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego. Był jednym ze współorganizatorów Narodowej Organizacji Wojskowej, a po scaleniu z Armią Krajową członkiem NOW-AK.

Aresztowany przez gestapo w styczniu 1943 r., został osadzony w więzieniach, kolejno na Pawiaku i Majdanku, a w kwietniu zesłany do obozu koncentracyjnego Buchenwald.

W 1945 r. powrócił do kraju, gdzie wraz z innymi działaczami podjął próbę zalegalizowania działalności Stronnictwa Narodowego. Wobec odmowy ze strony władz komunistycznych rozpoczął działalność konspiracyjną, wymierzoną tym razem w okupanta ze Wschodu. Od października 1945 r. zasiadał w Zarządzie Głównym SN, w grudniu został przewodniczącym Prezydium Stronnictwa.

Aresztowany przez bezpiekę wraz z całym Prezydium SN w grudniu 1946 r., został poddany długotrwałemu śledztwu podczas którego był torturowany. Oskarżono go o współdziałanie z okupantem, szpiegostwo, próbę obalenia ustroju, przyjmowanie korzyści majątkowych i działalność podziemną. W maju 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę dożywotniego więzienia.

24 czerwca 1948 r. Leon Dziubecki zmarł w więzieniu mokotowskim w niewyjaśnionych okolicznościach, oficjalnie z powodu pęknięcia wrzodu żołądka.

Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Grób symboliczny znajduje się w Kwaterze na Łączce na Wojskowych Powązkach.

W 1990 r. wyrok komunistycznego sądu został unieważniony.

Paweł Brojek • prawy.pl
źródło: Tadeusz Swat, „…Przed Bogiem i historią”. Księga ofiar komunistycznego reżimu w Polsce lat 1944–1956. Mazowsze, Warszawa 2003

Możliwość komentowania Prezes Stronnictwa Narodowego zmarł w ubeckiej katowni ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: