USA nie wiedzą, ile tajnych materiałów ma Snowden ☚

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 26 czerwca 2013

Służby wywiadowcze USA wciąż nie wiedzą, ile tajnych materiałów posiada Edward Snowden, który ujawnił amerykański program inwigilowania łączności telefonicznej i internetowej – poinformowała Agnecja Reutera, powołując się na przedstawicieli władz USA.

Wyrazili oni obawy, że Snowden mógł zabrać więcej dokumentów, niż początkowo szacowano, a jego sprzymierzenie się z założycielem demaskatorskiego portalu internetowego WikiLeaks Julianem Assange zwiększa prawdopodobieństwo upublicznienia tych materiałów.

Prowadzący śledztwo uważają, że Snowdenowi, który pracował na Hawajach jako informatyk w firmie będącej partnerem zewnętrznym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), częściowo udało się zatrzeć ślady przejęcia szerokiego zestawu informacji na temat operacji NSA i jej brytyjskiego odpowiednika GCHQ – powiedzieli zastrzegający sobie anonimowość rozmówcy Agencji Reutera.

Powołując się na oficjalne źródła, przewodnicząca komisji do spraw wywiadu Senatu USA Dianne Feinstein oświadczyła w telewizji pod koniec ubiegłego tygodnia, iż Snowden posiada około 200 tajnych dokkumentów. Natomiast według jednego z informatorów Agnecji Reutera, liczba ta jest znacznie zaniżona, gdyż w rzeczywistości chodzi o tysiące skopiowanych z zasobów NSA materiałów.

Po wyjeździe z USA do Hongkongu Snowden udostępnił część swej dokumentacji dwóm dziennikom – „Washington Post” i brytyjskiemu „Guardianowi”. W piątek odleciał z Hongkongu do Moskwy i prawdopodobnie nadal tam przebywa. Podobno zamierza udać się do Wenezueli lub Ekwadoru, by uzyskać tam azyl. W poniedziałek nie skorzystał jednak z zarezerwowanego już miejsca w samolocie do Hawany, która miała być następnym punktem jego podróży.

PAP, NASZ DZIENNIK
fot. reuters/guardian

Reklama

Możliwość komentowania USA nie wiedzą, ile tajnych materiałów ma Snowden ☚ została wyłączona

%d blogerów lubi to: