✈ Prokuratura nie wyklucza zamachu w Smoleńsku ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 5 sierpnia 2013

Ujawniamy dokumenty

W odpowiedzi na pytania senatorów PiS dotyczące śledztwa smoleńskiego Naczelny Prokurator Wojskowy Jerzy Artymiak oświadczył, że prokuratura nie wyklucza wersji o działaniu w Smoleńsku osób trzecich i cały czas podlega ona badaniu.

Na swoim blogu europoseł Janusz Wojciechowski przypomniał pytania senatorów Prawa i Sprawiedliwości skierowane do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatorów Marka Martynowskiego,  Grzegorza Wojciechowskiego, Beatę Gosiewską,  Bogdana Pęka, Jana Marię Jackowskiego, Krzysztofa Słonia,  Władysława Ortyla, Wojciecha Skurkiewicza,  Stanisława Karczewskiego i Stanisława Koguta  na 30. posiedzeniu Senatu 4 kwietnia 2013 r.  odpowiedział Naczelny Prokurator Wojskowy Jerzy Artymiak.

Senatorowie chcieli dowiedzieć się, czy powołani  3 sierpnia 2011 roku biegli zakończyli już swoją pracę, a jeśli nie, to kiedy  ją zakończą.  Ponadto senatorowie chcieli ustalić jaki jest aktualny stan śledztwa smoleńskiego, ilu prokuratorów pracuje przy tym śledztwie, jakie czynności aktualnie wykonują oraz kiedy śledztwo się zakończy, a opinia publiczna pozna jego wyniki.

Senatorowie zapytali też czy „na aktualnym etapie śledztwa brana jest pod uwagę możliwość spowodowania  katastrofy przez celowe działanie osób trzecich, a jeśli nie jest, to na podstawie jakich dowodów wersja ta została wykluczona”.

Odnosząc się do pytań zadanych przez grupę senatorów Naczelny Prokurator Wojskowy Jerzy Artymiak oświadczył, że czynności procesowe w śledztwie smoleńskim realizuje 7 prokuratorów, a od chwili jego wszczęcia 10 kwietnia 2010 roku w realizację czynności dowodowych zaangażowanych było łącznie 21 prokuratorów. Zgodnie z wystosowanym przez Artymiaka oświadczeniem „aktualny stan postępowania nie pozwala na wskazanie chociażby przybliżonego terminu zakończenia śledztwa”. Według Naczelnego Prokuratora Wojskowego merytoryczne zakończenie sprawy „uzależnione jest bowiem między innymi od otrzymania wszystkich dowodów i materiałów od stosownych organów Federacji Rosyjskiej, jak również uzyskania wielu opinii biegłych, w tym końcowej opinii zespołu biegłych powołanych postanowieniem prokuratora Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2011 r.”.

Najbardziej interesujący jest jednak fragment oświadczenia, w którym Naczelny Prokurator Wojskowy przyznaje, że prokuratura cały czas bada wątek zamachu.

– W chwili obecnej żadna z wersji śledczych, w tym wersja o potencjalnym działaniu osób trzecich, które to działanie miałoby doprowadzić do katastrofy, nie została wykluczona i podlega badaniu – napisał Jerzy Artymiak.senat.gov.pl, januszwojciechowski.salon24.pl, niezalezna.pl
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Możliwość komentowania ✈ Prokuratura nie wyklucza zamachu w Smoleńsku ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: