PASZKWIL WYBORCZEJ bije kolejne rekordy popularności! ☚■■■

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 8 sierpnia 2013

Tłumy na prezentacji z udziałem Autora!

30 lipca ukazało się wznowienie książki Leszka Żebrowskiego „Paszkwil Wyborczej”. Z tego powodu odbyło się spotkanie promocyjne w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie zorganizowane przez Stowarzyszenie Koliber i Wydawnictwo Capital. Nowy „Paszkwil” nie jest jednak reprintem z 1993 r. To inna, zmieniona i rozszerzona pozycja, która teraz wydaje się być bardziej aktualna niż 20 lat temu.

Pomimo wakacyjnego terminu sala w Domu Dziennikarza była pełna. 160 osób zajęło wszystkie miejsca siedzące (licząc także parapety) i stojące (łącznie z przestrzenią w drzwiach wejściowych). Tuż przed rocznicą Powstania Warszawskiego, książka Żebrowskiego nabrała, widać, jeszcze większej aktualności i przyciągnęła tłumy. Gości przywitał Piotr Mazurek z Kolibra, a dyskusję poprowadził publicysta „Naszej Polski”, Tadeusz M. Płużański.

Wśród przybyłych na spotkanie gości obecna byłą m.in. prezes Wydawnictwa „Szaniec”, pani Maryla Adamus i dr Wojciech Muszyński z Wydawnictwa „Glaukopis”.

„Paszkwil Wyborczej” powstał po tym, jak w 1993 r. „Gazeta Wyborcza” w artykule Michała Cichego napisała, że Powstanie Warszawskie wybuchło po to, aby dobić niedobitki Żydów z powstania w getcie. Mordować miało AK i NSZ”. Wówczas książka rozprawiła się z tymi oszczerstwami. Jednak przez lata podobnych antypolskich artykułów i książek ukazało się więcej i przeniosło z prasy do obiegu „naukowego” stając się niemalże wykładnią uniwersytecką.

Mówił o tym „Naszej Polsce” Leszek Żebrowski, który podkreślił, że „zarzuty wobec Polaków wówczas były jedynie medialną awanturą, a teraz zostały wprowadzone do obiegu naukowego i są podawane jako źródło wiedzy o Powstaniu Warszawskim”. Jednak nowy „Paszkwil Wyborczej” nie traktuje jedynie o Powstaniu Warszawskim. – Pojawiły się inne tematy, dotyczące chociażby skandalicznych publikacji Jana Tomasza Grossa. To była ta sama metodyka szkalowania, co w przypadku Powstania Warszawskiego, tylko trochę na wyższym poziomie. Powstały nowe instytucje, centra badania holokaustu, nowe publikacje, chociażby dr Aliny Całej z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która pisała, że „W pewnym sensie Polacy są odpowiedzialni za śmierć wszystkich 3 milionów Żydów”.

To, co robił Cichy z Michnikiem lata temu, to był jedynie maleńki podkład pod to, co dzieje się teraz. Dlatego rozszerzenie “Paszkwilu Wyborczej” było jak najbardziej potrzebne – powiedział nam Autor. Podobnie o „Paszkwilu” mówił Tadeusz M. Płużański. – Leszek Żebrowski pokazuje – co szczególnie mi bliskie – historię nie jako zamkniętą kartę, ale jej przenikanie do współczesności. Widać to szczególnie w dzisiejszej Polsce – tej karykaturalnej kontynuacji PRL-u, gdzie dawne kariery i układy trwają w najlepsze. Trwają, ba, kształtują naszą rzeczywistość, i fałszują historię.

Takich paszkwilantów znajdziecie w najnowszej książce Leszka wielu – twierdził Płużański. Warto też przytoczyć słowa prof. Marka Chodakiewicza o nowym „Paszkwilu Wyborczej”, chociaż profesora nie było na spotkaniu promocyjnym: „w końcu powstało niesamowicie ważne dzieło, dzieło symbolicznie. Otóż po raz pierwszy po 1989 r. ktoś pokazał, że można przeciwstawić się merytorycznie post-dysydenckim prymusom selekcji negatywnej i ich post-dialektycznym badziewiom post-modernizmu. I nie przemogą.

Okazało się, że nie jesteśmy bezsilni, a wprost przeciwnie – jesteśmy od nich o niebo wyżej intelektualnie. Tylko trzeba chcieć. Przestać narzekać. Zabrać się do roboty. Taki jak Leszek Żebrowski na swoim polu. Chłopak zna się na rzeczy, jak mało kto”.

Robert Wit Wyrostkiewicz • prawy.pl

„Paszkwil Wyborczej” – Leszek Żebrowski; Wydawnictwo Capital; Warszawa 2013; Wydanie: II uzupełnione i zmienione; str.240; A5; okładka miękka; sklep@capitalbook.pl tel. 533 496 436

Możliwość komentowania PASZKWIL WYBORCZEJ bije kolejne rekordy popularności! ☚■■■ została wyłączona

%d blogerów lubi to: