Warta Honorowa przed Pałacem Prezydenckim ☚◙ zobacz

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 15 sierpnia 2013

15 sierpnia w godzinach porannych przed Pałacem Prezydenckim stanęła IV Warta Honorowa w hołdzie Ofiarom Tragedii Smoleńskiej.

Podobnie jak w poprzednich latach na Warcie stanęły osoby uhonorowane orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej.

Pomysłodawcą inicjatywy są osoby represjonowane w okresie PRL i internowane podczas stanu wojennego. Koordynatorem Warty Honorowej jest Andrzej Perlak, którego prezydent Lech Kaczyński odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Osoby biorące udział w tegorocznej Warcie Honorowej około ósmej rano spotkały się pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego na Karkowskim Przedmieściu. Następnie odbyło się przejście pod Pałac Prezydencki.

Warta Honorowa trwała pół godziny.

Osoby, które obserwowały przedsięwzięcie otrzymały ulotki informacyjne z treścią oświadczenia:

„Święto Wojska Polskiego obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej1920 roku – wielkiego zwycięstwa, które odbiło bolszewicką nawałę od Polski i od całej Europy – powinno skłaniać do zadumy nad niedawną historią i nad dzisiejszą kondycją naszego państwa.

Już po raz czwarty w tym dniu uroczystym, My, uhonorowani orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej, stajemy na Warcie Honorowej składając hołd delegatom narodu poległym 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia: Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce, Generalicji, Oficerom i wszystkim uczestnikom tragicznej misji.

W tym szczególnym miejscu ponawiamy apel o godne uczczenie Ofiar wielkiej tragedii narodowej pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu i podtrzymujemy zobowiązanie, które pozostawił każdemu Polakowi ś. p. Prezydent Lech Kaczyński: Będę robił wszystko, żeby nasz kraj szedł drogą demokracji, aby polskie państwo było silne, aby potrafiło chronić słabych, aby taktowało swoich obywateli równo, aby zwyciężała uczciwość, nie cynizm i draństwo
– czytamy na ulotkach rozdawanych w czasie Warty Honorowej w Święto Wojska Polskiego w Warszawie.

Po zakończeniu Warty Honorowej jej uczestnicy udali się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela gdzie uczestniczyli we Mszy św.

Agata Bruchwald • prawy.pl
fot. Agata Bruchwald

Możliwość komentowania Warta Honorowa przed Pałacem Prezydenckim ☚◙ zobacz została wyłączona