Odnaleziono szczątki majora Łupaszki ! ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 22 sierpnia 2013

Z nieoficjalnych źródeł nasz portal dowiedział się, że w wyniku prac ekshumacyjnych prowadzonych w ostatnim czasie przez IPN na Łączce, odnalezione zostały szczątki majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.

Najprawdopodobniej zostanie to jutro ogłoszone podczas konferencji prasowej zwołanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Jak czytamy na stronie Instytutu, konferencja będzie poświęcona kolejnym wynikom prac identyfikacyjnych ofiar terroru komunistycznego.

Prace identyfikacyjne zostały wznowione przez IPN w maju br. i są prowadzone ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Projekt „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956″ realizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” to jeden z bardziej znanych bohaterów antykomunistycznego Podziemia. Dowodził m.in. słynną V Brygadą Wileńską AK, zwaną także „Brygadą Śmierci”. Po aresztowaniu w 1948 roku, został osadzony na 2,5 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Wkrótce został przez komunistów skazany na śmierć. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 roku.

ipn.gov.pl, narodowcy.net

„Łupaszko” przed sądem
Archiwalne nagranie z procesu mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”


Leszek Dobrzyński • youtube.com

Możliwość komentowania Odnaleziono szczątki majora Łupaszki ! ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: