☭ W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow ☚◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 23 sierpnia 2013

23 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar ReżimówTotalitarnych w Europie, znany również jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki. Upamiętnia rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego w Moskwie w 1939 roku.

23 sierpnia 1989 roku, dwa miliony ludzi na Litwie, Łotwie i w Estonii podały sobie ręce, tworząc ciągnący się przez sześćset kilometrów ludzki łańcuch. W rocznicę podpisania paktu, który wydał ich na pastwę władzy sowieckiej, obywatele trzech krajów bałtyckich upomnieli się w ten sposób o wolność.
W tym roku na interaktywnej stronie www.thebalticway.eu jej inicjatorzy próbują odtworzyć i przypomnieć o ideałach, które były ważne dla uczestników tamtego wydarzenia. Mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii oraz wszystkie osoby, którym są bliskie ideały „bałtyckiego łańcuchu”, są zapraszane do „zajęcia pozycji” na wirtualnej mapie: od Tallina do Wilna.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie. W tym roku ministrowie sprawiedliwości oraz młodzież krajów europejskich spotkają się na Litwie – w Wilnie, Trokach, Ponarach i Druskiennikach.

Obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu zorganizowane zostały po raz pierwszy 23 sierpnia 2011 w Warszawie, pod patronatem polskiej Prezydencji. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”. Sygnatariusze zwrócili w niej uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków o zbrodniczych konsekwencjach działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do wspierania, badania i gromadzenia dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez te reżimy. W zeszłym roku uroczystości miały miejsce na Węgrzech.

Kresy24.pl

Możliwość komentowania ☭ W rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow ☚◙◙◙ została wyłączona