Encyklika Franciszka bestsellerem ☚◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 24 sierpnia 2013

Pierwsza encyklika papieża Franciszka „Lumen Fidei” ( światło wiary) jest bestsellerem lata we Włoszech. Od jej publikacji 5 lipca sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy jej włoskiej wersji. Nieoficjalnie wiadomo, że papież pracuje nad następnymi tekstami.

Encyklika nowego papieża, ogłoszona niespełna 4 miesiące po jego wyborze, jest dokumentem wyjątkowym. Jest to bowiem faktycznie, jak przyznał sam Franciszek, encyklika napisana „na cztery ręce” – pierwsza taka w historii. Po abdykacji Benedykta XVI nowy biskup Rzymu przejął tekst o wierze, nad którym poprzednik od dłuższego czasu pracował i którego nie zdążył opublikować. Franciszek tekst skompletował, zredagował i uzupełnił. W encyklice są też jego podziękowania dla emerytowanego papieża.

Franciszek napisał, że wiara oświeca wszystkie relacje społeczne, jest dobrem wspólnym i umacnia braterstwo między ludźmi. W rozważaniach mowa jest o tym, że światło wiary „nie oświeca tylko wnętrza Kościoła i nie służy jedynie budowaniu wiecznego miasta w zaświatach”. Podkreślił też, że „wiara nie jest sprawą prywatną, indywidualistycznym pojęciem, subiektywną opinią”.

Franciszek, który nie wyjechał na urlop i spędza lato pracując w Watykanie, przygotowuje następne teksty do publikacji – zauważa agencja Ansa. Wymienia wśród nich adhortację apostolską na temat nowej ewangelizacji, która ma się ukazać na zakończenie Roku Wiary w listopadzie. Papież pracuje też nad projektem encykliki na temat ubóstwa, który jest mu szczególnie bliski.

Nieoficjalnie informowano wcześniej, że dokument ten ma nosić tytuł „Beati pauperes” (błogosławieni ubodzy) i że papież kwestię ubóstwa podejmie w nim nie w wymiarze politycznym czy społecznym, ale przede wszystkim ewangelicznym.

niezalezna.pl
fot. Abode of Chaos / Foter / CC BY

Możliwość komentowania Encyklika Franciszka bestsellerem ☚◙◙◙ została wyłączona