Kolejni byli esbecy pod sąd ☚◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 12 września 2013

Dwóm kolejnym byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa postawiono zarzuty za bezprawne prewencyjne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku. W śledztwie zarzuty usłyszało już pięciu byłych esbeków.

Zatrzymanie opozycjonistów na 48 godzin miało uniemożliwić im udział we mszy św. oraz manifestacji niepodległościowej zorganizowanej tego dnia w Krakowie na Wawelu z okazji 3 Maja.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej milicji Obywatelskiej w Krakowie 55-letni Jerzy P. i 50-letni Andrzej Ś.

Według IPN dopuścili się zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, biorąc udział w bezprawnym pozbawieniu wolności 34 opozycjonistów za głoszone przez nich poglądy polityczne oraz działalność w organizacjach niepodległościowych.

Prokurator Marek Kowalcze z krakowskiego oddział IPN tłumaczy, że działanie ówczesnych funkcjonariuszy było zbiorowym naruszeniem praw człowieka, w tym prawa do wolności osobistej, i poważnym prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy politycznej.

W śledztwie zarzuty usłyszało już łącznie 5 osób. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jerzy P. Nie przyznaje się do przedstawionych zarzutów i przekonuje, że wykonywał jedynie polecenie przełożonych i „nie miał świadomości, że zatrzymanie ma uniemożliwić komuś udział we mszy św. czy manifestacji”. Andrzej Ś. Również nie przyznał się do winy i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień. W sierpniu podobne zarzuty usłyszał były esbek 55-letni Henryk Ż. Przyznał się on do przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia opisujące okoliczności zatrzymania. Z kolei w lipcu zarzuty usłyszeli także 59-letni rencista Marek K. i 57-letni emeryt Jarosław B., którzy nie przyznali się do winy i twierdzili, że nie pamiętają konkretnych zdarzeń.

– W najbliższym czasie przewidujemy przedstawienie zarzutów i przesłuchanie kolejnych podejrzanych w tej sprawie – powiedział prokurator Kowalcze.

PAP, niezalezna.pl
fot. linusb4/SXC

Reklama

Możliwość komentowania Kolejni byli esbecy pod sąd ☚◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: