Papież Franciszek: Dobry katolik miesza się do polityki ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 18 września 2013

„Dobry katolik miesza się do polityki”, służy „ideami i pomysłami” – powiedział papież Franciszek na porannej mszy w poniedziałek w watykańskim Domu świętej Marty. W kazaniu potępił zwyczaj ciągłego krytykowania rządzących w telewizji i w prasie. 

„Rządzący, który nie kocha, nie może rządzić; może najwyżej wymuszać dyscyplinę, wprowadzać trochę porządku, ale nie rządzić” – mówił Franciszek.

Dodał, że każdy, kto chce być u steru władz kraju, powinien zadać sobie pytanie: „Czy ja kocham mój naród, by mu dobrze służyć? Czy jestem pokorny i słucham innych, różnych opinii, by wybrać najlepszą drogę?”.

Papież wyraził przekonanie, że obywatele „nie mogą nie interesować się polityką”.

„Nikt nie może powiedzieć: „Ja nie mam z tym nic wspólnego, to oni rządzą”. Przeciwnie, każdy jest odpowiedzialny za rządy i musi dołożyć starań, aby oni rządzili dobrze i musi uczestniczyć w życiu politycznym” – oświadczył Franciszek.

„Jak głosi nauka społeczna Kościoła, polityka jest jedną z najwznioślejszych form miłości, bo służy dobru wspólnemu. Nie można umywać rąk” – dodał.

Papież zauważył, że panuje zwyczaj krytykowania rządzących i „obgadywania” za to, co im się nie udaje.

„Ogląda się telewizję, a tam ciągle ich krytykują, krytykują. Czyta się gazetę, a tam krytykują. Zawsze jest źle, zawsze przeciwko nim” – dodał.

Franciszek zachęcił wiernych do modlitwy za sprawujących władzę i o to, by rządzili jak najlepiej i działali na rzecz rozwoju swych krajów i narodów.

stefczyk.info
fot. PAP/EPA

Możliwość komentowania Papież Franciszek: Dobry katolik miesza się do polityki ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: