Środowiska niepodległościowe: Nie zgadzamy się na zastraszanie opozycji ☚◙◙◙◙ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ oświadczenia by Maciejewski Kazimierz on 30 września 2013

Informowaliśmy, że Rafael Budzbon, autor fotografii transparentu „Sikorski, odpowiesz za Smoleńsk”, został wezwany przez policję na przesłuchanie.

Klub „Gazety Polskiej”, Solidarni 2010, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”, Stowarzyszenie „Idee Solidarności 1980-89″ oraz Związek Solidarności Polskich Kombatantów Region Bydgoszcz wyrażają głębokie oburzenie wezwaniem byłego więźnia politycznego, jakim jest Budzbon(osadzany był trzykrotnie), na przesłuchanie w charakterze świadka.

Cała treść oświadczenia:

Wyżej wymieniony opublikował na swojej stronie zdjęcie transparentu „SIKORSKI TY TEŻ ODPOWIESZ ZA SMOLEŃSK” . Wezwanie opatrzone jest art. 63a kw („Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny).

Domyślamy się więc, że przesłuchanie dotyczyć będzie w/w transparentu. Traktujemy to jako kolejny przejaw walki z prawem swobody wypowiedzi. Przypominamy, że już wcześnie na terenie Bydgoszczy dochodziło do podobnych wydarzeń. 1 maja 2012 r. zatrzymano kibiców Zawiszy za rozłożenie banneru z wizerunkiem Jana Pawła II w rocznicę jego beatyfikacji. Skonfiskowano też portret błogosławionego. Dopiero po protestach środowisk niepodległościowych wizerunek papieża powrócił do właścicieli, a policja nie skierowała sprawy do sądu. Kolejnym przejawem walki z wolnością słowa było śledztwo w sprawie pojawiającego się w naszym mieście transparentu z napisem „TUSK ODPOWIESZ ZA SMOLEŃSK”. Lider Solidarnych2010 Maciej Różycki dwukrotnie przesłuchiwany był w tej sprawie. Dopiero protesty organizacji niepodległościowych, jak i nagłośnienie tego faktu w mediach, doprowadziły do umorzenia śledztwa.

Również w tej sytuacji spotykamy się z próbą ograniczenia wywalczonego z takim trudem prawa do swobody wypowiedzi. Transparent „Sikorski ty też odpowiesz za Smoleńsk” nie zawiera słów obraźliwych czy gróźb karalnych; z zamieszczonych w mediach fotografii wynika, iż jego zamieszczenie nie spowodowało jakichkolwiek zniszczeń czy zagrożeń. W tych okolicznościach jedyną przyczyną śledztwa zdaje się być chęć zastraszania opozycji. Nie ma i nie będzie naszej zgody na takie postępowanie władz.

Podpisali:

Klub „Gazety Polskiej”
Krystian Frelichowski

Solidarni 2010
Maciej Różycki

Stowarzyszenie Osób represjonowanych w  PRL ‘Przymierze”
Jan Raczycki

Idee Solidarności 1980-89
Elżbieta Szott, Barbara Wojciechowska, Krystyna Sawicka

Związek Solidarności Polskich kombatantów Region Bydgoszcz
Jan Perejczuk

niezalezna.pl
fot. niezalezna.pl

Reklama

Możliwość komentowania Środowiska niepodległościowe: Nie zgadzamy się na zastraszanie opozycji ☚◙◙◙◙ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: