Polacy mieli wracać z emigracji. Już nie wrócą… ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 7 października 2013

Miliony rodaków zapuszczają korzenie za granicą

Liczba Polaków mieszkających za granicą zwiększyła się w ubiegłym roku o 70 tys. Rośnie trzeci rok z rzędu. Na 2,1 mln naszych emigrantów 1,6 mln to tzw. rezydenci, którzy za granicą są już ponad rok – pisze „Rzeczpospolita” o najnowszych danych GUS.

Podkreślają, że chętnie mieszkaliby w Polsce, ale to nie jest łatwe:

W Wielkiej Brytanii, pracując, mogę pozwolić sobie z mężem na spłatę domu i nie muszę liczyć, czy wystarczy nam do pierwszego

– mówi Anna, która wyjechała z województwa podlaskiego pięć lat temu i przyznaje, e do ojczyzny już nie wróci.

A im dłużej żyje się na emigracji, tym trudniej wrócić do ojczyzny. Dla Polski, ze spadającym przyrostem naturalnym, oznacza to katastrofę.

O tym, że Polacy tracą kontakt z ojczyzną, świadczą też dane dotyczące transferów pieniędzy. Mimo że naszych rodaków za granicą przybywa, właściwie nie rosną kwoty pieniędzy, jakie przesyłają do kraju. W 2012 roku emigranci wysłali nad Wisłę 17,4 mld zł, zaledwie o 70 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Kolejna niepokojące zmienne – coraz więcej naszych rodaków występuje o zagraniczne obywatelstwo, a Polki rodzą na emigracji coraz więcej dzieci. Np. nasi rodacy stanowią już 2,9 proc. wszystkich urodzeń na Wyspach. To więcej niż w przypadku m.in. Pakistanu, Indii czy Bangladeszu.

Demografowie zwracają uwagę, że posiadanie potomstwa za granicą bardzo mocno wiąże z danym krajem. Dzieci uczą się tam języka, zaprzyjaźniają z rówieśnikami, zwykle nie chcą wyjeżdżać do obcego dla nich kraju, który dla ich rodziców jest krajem ojczystym

– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

znp • wpolityce.pl
fot. sxc.hu

Możliwość komentowania Polacy mieli wracać z emigracji. Już nie wrócą… ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: