Ruch Palikota przeobrażony. Zewnętrznie. ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 7 października 2013

Pod nową nazwą ci sami ludzie będą nadal walczyć z Kościołem i tradycyjną rodziną 

Polsce potrzebny jest skok cywilizacyjny, może go dokonać tylko nowa partia – Twój Ruch – stwierdził Janusz Palikot ogłaszając powstanie nowej formacji politycznej, powstałej na bazie  Ruchu Palikota.

Kongres nowego ugrupowania rozpoczął prof. Jan Hartman słowami:

Ruch Palikota dziś chwalebnie przechodzi do historii. Dziś potrzebujemy czegoś jeszcze więcej. Potrzebujemy, by z pnia Ruchu Palikota wyrosła nowa formacja polityczna; formacja stabilna, szeroka, dojrzała, mająca głębokie korzenie społeczne i poważne zaplecze eksperckie.

Janusz Palikot poinformował, że jej nazwa to – Twój Ruch.

Teraz potrzebujemy tej zmiany. To jest Twój Ruch, to jest nasz ruch

– mówił, zwracając się do zebranych w sali Centrum Kongresowego MT Polska w Warszawie.
Przekonywał, że przed Polską stoi „gigantyczne zadanie”, że nasz kraj ma być może ostatnią szansę, by dokonać skoku cywilizacyjnego i technologicznego.

Wiemy dziś na pewno, że ani Donald Tusk, ani Jarosław Kaczyński, ani Leszek Miller tych zmian nie dokonają. To, jeśli się uda, może się udać tylko tu zgromadzonym

– oświadczył lider Twojego Ruchu.

Ta nasza szansa to 300 mld zł, jakie dostaniemy w ciągu następnych 6 lat. My tych pieniędzy nie możemy zmarnować i rozdać jak Donald Tusk, i nie możemy ich zamienić w szaleństwo smoleńskie jak Jarosław Kaczyński.

Lider Twojego Ruchu podkreślił, że Polska musi te środki mądrze zainwestować w powstanie ogromnej liczby nowych miejsc pracy, „nowoczesne miejsca pracy”, rozwój gospodarki, opartej na wiedzy. Palikot przekonywał, że „państwo musi przestać być kontrolerem”, że konieczny jest plan rozwoju gospodarczego. Zapowiedział stworzenie takiego 5-letniego planu. Mówił o inwestycjach, potrzebach młodego pokolenia, a także o konieczności likwidacji ZUS i stworzenia nowego systemu emerytur obywatelskich- równych dla każdego.

Palikot przypomniał, że nową partię tworzą – obok Ruchu Palikota – m.in. stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus Marka Siwca, Racja Polskiej Lewicy, „ludzie Unii Lewicy”. Wymienił w tym kontekście także m.in. Partię Demokratyczną, a także działaczy z SdPl. Wyraził nadzieję, że do nowej formacji dołączy też w przyszłości wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.
Palikot powiedział PAP po zakończeniu kongresu, że liczy na 20-procentowe poparcie dla nowej partii w wyborach do PE i 24-procentowe poparcie w wyborach do parlamentu krajowego. Poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy podczas 16 konwencji regionalnych będą przedstawiane szczegóły programu Twojego Ruchu.
Prof. Jan Hartman przedstawiając podczas kongresu deklarację ideową nowej formacji mówił, że głównymi wartościami ugrupowania są: wolność, równość, praca, postęp i zaufanie. Podkreślił też, żejednym z najważniejszych celów jest efektywna walka z bezrobociem. Przekonywał też, że zadaniem państwa jest ochrona wolności obywateli.
Zaprosił wszystkich „ludzi dobrej woli”, którzy chcą pracować dla Polski, aby wstępowali do nowej partii.

Chodźcie z nami, nie bójcie się nas, nie jesteśmy radykałami, jesteśmy ludźmi poważnymi, odpowiedzialnymi

– apelował. (Tylko czy takie deklaracje  można traktować „poważnie”? – red.)

Będziemy tą prawdziwą platformą obywatelską, to my będziemy partią prawa i sprawiedliwości, to my będziemy sojuszem demokratycznej lewicy.

Podczas kongresu poinformowano, że wiceszefem partii Twój Ruch został Marek Siwiec, szefem Krajowej Rady Politycznej – Jan Hartman. W zarządzie znaleźli się m.in. Andrzej Rozenek, Robert Kwiatkowski, Łukasz Gibała, Artur Dębski, Łukasz Gibała, Anna Kubica i Małgorzata Prokop-Paczkowska.
Siwiec podkreślał w swym wystąpieniu, że siłą nowej formacji jest to, iż są w niej ludzi bardzo różni, z różnych środowisk.

Spotkaliśmy się tutaj, żeby zrobić coś dobrego, przed nami wielkie zadanie

– powiedział.
Andrzej Rozenek przekonywał, że dobre, szybkie i sprawiedliwe sądownictwo, to polska racja stanu.

O to będziemy walczyć

– zadeklarował.
Łukasz Gibała zapewniał, że nowa partia będzie broniła małych i średnich przedsiębiorstw przed nadmierną biurokracją.

Nie pozwolimy na gnębienie drobnych przedsiębiorców

– podkreślił. Jak dodał, nowa partia będzie działała na rzecz przyjaznej administracji oraz na rzecz finansowego wsparcia dla innowacyjności.

Damy radę

– mówił Gibała.
Anna Grodzka oceniła, że Ruch Palikota był „szczepionką” na homofobię i nietolerancję.

Teraz ludzie muszą nam zaufać, potrzebni są nam nowi ludzie. Musimy działać razem, razem będziemy budować nową Polskę

– podkreśliła posłanka.
Zdaniem Roberta Biedronia nowa partia daje szansę na realizację marzeń o Polsce równych szans, Polsce postępu i szybkiego rozwoju.
Gość kongresu Wanda Nowicka podkreśliła, że Polacy marzą o partii, która zajmie się ludźmi wykluczonymi, biednymi i która skutecznie zajmie się bezrobociem.

Życzę wam sukcesów na nowej drodze partyjnego życia

– mówiła.
Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) mówił, że Polska potrzebuje partii przyjaznej i pomocnej ludziom. Gratulował Januszowi Palikotowi „niesamowitej odwagi”.

Partia musi być przede wszystkim obywatelska, Polacy muszą czuć, że Polska jest wspólna

– podkreślił inny gość kongresu, szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz, gratulując nazwy nowej partii i życząc sukcesów.
Kalisz, pytany po kongresie o miejsce jego stowarzyszenia w nowej partii, odparł, że Dom Wszystkich Polska pozostanie „autonomiczny i niezależny”. Przekonywał, że jego wyborcy sytuują się w innym miejscu niż wyborcy partii Palikota. Także Nowicka mówi na razie tylko o współpracy z nową partią. Pytana, czy po kongresie myśli cieplej o wstąpieniu do nowej partii, odparła:

Tak jak już mówiłam wcześniej, będę z nowym ugrupowaniem współpracować z parlamencie.

Uczestnikom kongresu rozdano książeczkę z tezami programowymi. Twój Ruch postuluje m.in. mądrzejsze wykorzystywanie środków unijnych, innowacyjną gospodarkę, tworzenie warunków do rozwoju rodzimego biznesu. Partia proponuje obywatelskie emerytury – równe dla wszystkich, mające zapewnić godne minimum środków do życia, a także uproszczenie systemu podatkowego. Formacja opowiada się także za wyrównaniem szans kobiet na rynku pracy i zwiększeniem ich udziału w polityce.
Jeśli chodzi o zdrowie Twój Ruch proponuje m.in. zwiększenie finansowania ochrony zdrowia z budżetu, zastąpienie NFZ konkurującymi ze sobą kasami chorych i upowszechnienie dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W dziedzinie edukacji partia proponuje m.in. bezpłatne podręczniki wypożyczane za kaucją kolejnym rocznikom, w sferze kultury – m.in. zapewnienie przystępności cenowej biletów wstępu do instytucji kultury; w sferze energetyki – rozwój odnawialnych źródeł energii.
Twój Ruch opowiada się za powstaniem europejskiej federacji, której podmiotem byłyby państwa narodowe. Postuluje też nieobecność symboli religijnych w przestrzeni instytucji publicznych.

Podczas kongresu zaprezentowano też nowe pomarańczowo-niebieski logo formacji.
Gośćmi zjazdu byli też m.in. redaktor naczelny tygodnika „Nie” Jerzy Urban, a także pisarka, satyryk Maria Czubaszek, która, jak poinformował Palikot, jest autorką nazwy nowej formacji.

Z dużej chmury mały deszcz. Ruch Palikota zmienił nazwę na mniej wodzowską i przyjął kilku nowych członków o znanych (głównie z afery Rywina) nazwiskach. Ale nic nie wskazuje na to, by poza rozbuchanymi ambicjami wniósł do debaty publicznej jakiekolwiek nowe wartości. Do tej pory Janusz Palikot walczył z Kościołem, promował gejów i trannsseksualistów, występował przeciw tradycyjnemu modelowi rodziny i zabiegał o legalizację marihuany. Poza tym jego skuteczność była znikoma. Żeby nie powiedzieć – żadna. I to, że teraz swoją działalność będzie prowadził pod nowym szyldem prawdopodobnie niczego nie zmieni. Nawet jeśli ów szyld wymyśliła mu Maria Czubaszek, a ideologia gender została ukryta w definicji „skoku cywilizacyjnego”.

ansa • wpolityce.pl
fot. Jakub Kamiński/PAP


graf. blogpublika.com

Możliwość komentowania Ruch Palikota przeobrażony. Zewnętrznie. ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: