★ ☭ Na nic oburzenie Rosjan. Prokuratura umorzyła sprawę dot. rzeźby sowieckiego żołnierza gwałcącego kobietę ☚◙◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 18 października 2013

Prokuratura umorzyła sprawę dot. rzeźby przedstawiającej radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę, którą w weekend bez stosownych pozwoleń ustawił w Gdańsku miejscowy artysta. Śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa; uznali, że mogło dojść do wykroczenia.

Pomnik kobiety gwalconej

O swojej decyzji Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz poinformowała w komunikacie. Napisano w nim, że śledczy uznali, iż artysta nie złamał art. 256 § 2 Kodeksu karnego, czyli nie nawoływał – poprzez prezentowanie rzeźby – do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Prokuratorzy uznali też, że artysta nie złamał art. 261 kk, czyli „nie znieważył miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego”.

Śledczy stwierdzili natomiast, że mogło dojść do popełnienia dwóch wykroczeń: nieobyczajnego wybryku oraz „samowolnego użycia rzeczy”. Pod tym kątem sprawę ma zbadać policja.

W sobotę wieczorem Jerzy Bohdan Szumczyk ustawił obok pomnika czołgu T-34 zlokalizowanego przy głównej ulicy przelotowej Gdańska – al. Zwycięstwa – rzeźbę przedstawiającą radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę. Czołg to autentyczny pojazd z okresu II wojny światowej, którym wojska radzieckie wjechały do Gdańska podczas działań wojennych wiosną 1945 r. Po kilkunastu godzinach rzeźba została usunięta przez policję.

Oburzenie z powodu rzeźby wyraził we wtorek ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew. Jego zdaniem rzeźba miała charakter bluźnierczy i obrażała uczucia Rosjan. Sam artysta mówił, że jego celem nie było nawoływanie do nienawiści. – Chodziło mi o tragedię tych kobiet, o to całe cierpienie – powiedział rzeźbiarz.

PAP, wpolityce.pl
fot. Archiwum Jerzego Bohdana Szumczyka

★ Rosyjski ambasador w Polsce:
obrażanie sowieckich żołnierzy to bluźnierstwo

czytaj

Możliwość komentowania ★ ☭ Na nic oburzenie Rosjan. Prokuratura umorzyła sprawę dot. rzeźby sowieckiego żołnierza gwałcącego kobietę ☚◙◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: