★ ☭ Żołnierze sowieccy gwałcili, palili, rabowali, „wyzwalali” ☚◙◙◙◙◙ polecam

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 20 października 2013

Taka prawda, taka nasza historia 

Pomnik kobiety gwalconej

Zagotowało się, bo artysta Jerzy Bohdan Szumczyk wykrzyczał prawdę o setkach tysięcy upokorzonych, poniżonych kobiet-ofiar gwałtów.

Milczeliśmy w Polsce o tym bardzo, bardzo długo. Wszystkim innym ofiarom tej straszliwej wojny należało się, aby o nich powiedzieć, aby nad nimi zapłakać, zadośćuczynić, przeprosić za zbrodnię spalenia, wypędzenia, tylko nie naszym matkom, naszym babkom…

A przecież w każdym polskim domu od lat słyszymy te historie. Opowiadają je nasze mamy, nasze babcie, nasze ciotki. Warszawska babcia była wywieziona po upadku Powstania Warszawskiego w głąb terytorium Niemiec, do niewolniczej pracy przymusowej na rzecz niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. W 1945 roku obóz wyzwalała Armia Czerwona. Babcia miała wtedy 27 lat, była mężatką. Kiedy opowiadała jak gonił ją sowiecki żołnierz, aby ją dopaść i zaspokoić swoje potrzeby, zawsze płakała. Uciekała jak szalona i uciekła.

Ale zawsze na końcu tej opowieści było wspominanie tych kobiet, którym nie udało się uciec. W swojej drodze powrotnej z obozu do Warszawy, która trwała kilka miesięcy, babcia z dziadkiem spotkali ich bardzo, bardzo wiele. Opowiadały straszne historie. Wojna jest samym złem.

Może ten młody, odważny człowiek, artysta z Gdańska też słyszał w swoim rodzinnym domu takie opowieści? Dziękuję, że powiedział Pan prawdę i wstyd mi, że do tej pory milczeliśmy.

Doceniamy żołnierską ofiarę, czcimy poległych. Sowieccy żołnierze mają w Polsce godne miejsca pochówku i uszanowania. Rosjanie, którzy domagają się ukarania artysty i nazywają go pogardliwie „chłopcem”, kontynuują pogardę dla człowieka. Prawda o wojnie jest wielowątkowa. Rosyjscy politycy i dyplomaci na pewno o tym dobrze wiedzą. 

Trzeba skorzystać z okazji i przeprosić polskie kobiety za to, co robili z nimi żołnierze sowieccy, gdy Armia Czerwona szła przez terytorium polskie na Berlin.

Natomiast od polskich polityków i dyplomatów oczekuję, że staną jak mężowie, synowie, i wnukowie przy swoich żonach, matkach, babkach tak, aby dla Rosjan nie było żadnych wątpliwości, że w tej sprawie jest tylko jedna opcja: przyznanie się, i przeproszenie za te straszliwe niegodziwości.

Barbara Godlewska • wpolityce.pl
fot. Bohdan Szumczyk (autor rzeźby)


Możliwość komentowania ★ ☭ Żołnierze sowieccy gwałcili, palili, rabowali, „wyzwalali” ☚◙◙◙◙◙ polecam została wyłączona

%d blogerów lubi to: