Płomienne przemówienie papieża: walczmy z kultem pieniądza! ☚◙◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ różne by Maciejewski Kazimierz on 25 października 2013

Papież Franciszek wezwał ludzi świata pracy do walki z kultem pieniądza i „pozbawionym etyki” systemem, który czyni z niego „bożka”.

Płomienne przemówienie papież wygłosił w Cagliari, po wysłuchaniu słów bezrobotnego.

„Mój ojciec w młodości pojechał do Argentyny pełen złudzeń, przekonany, że znajdzie tam prawdziwą Amerykę, a przeżył cierpienia kryzysu lat 30. Stracili wszystko, nie było pracy, a ja w dzieciństwie słyszałem, gdy mówiono o tym w domu” – Papież Franciszek

Pierwszym punktem wizyty papieża na Sardynii było spotkanie z ludźmi pracy na placu w Cagliari. Rozpoczęły je wystąpienia ich reprezentantów, którzy mówili o kryzysie i bezrobociu.

Franciszek odłożył przygotowane przemówienie i powiedział: – Walczmy razem z bożkiem-pieniądzem. Zdaniem papieża obecnie panuje system ekonomiczny, który „ma w swym centrum bożka, nazywającego się pieniądz”. – By go bronić skupiają się w centrum, a ci, którzy są na skraju, upadają – mówił. Wśród ofiar takiego systemu wymienił ludzi starszych. Podkreślił, że „niektórzy mówią wręcz o ukrytej eutanazji”.

– Bóg chciał, by w centrum świata nie był bożek, lecz mężczyzna i kobieta – zaznaczył. Wiele spośród tysięcy osób zgromadzonych na placu płakało, słuchając papieża. Franciszek wskazał, że „brak pracy prowadzi do braku godności”.

– Nie pozwólcie się ograbić z nadziei – nawoływał Franciszek.

Wyjaśnił, że przybył na wyspę nie jako „funkcjonariusz Kościoła”, lecz jako syn imigrantów. Nawiązując do historii swej rodziny, która wyemigrowała z Piemontu we Włoszech do Argentyny, papież podkreślił: – Mój ojciec w młodości pojechał do Argentyny pełen złudzeń, przekonany, że znajdzie tam prawdziwą Amerykę, a przeżył cierpienia kryzysu lat 30. Stracili wszystko, nie było pracy, a ja w dzieciństwie słyszałem, gdy mówiono o tym w domu – wspominał papież, dodając, że w swym rodzinnym domu słyszał rozmowy o cierpieniu.

– Dobrze to znam i muszę wam powiedzieć: Odwagi! Ale jestem też świadom tego, że muszę też zrobić wszystko, co w mej mocy, by ta „odwaga” nie była tylko słowem rzuconym na odchodne, by nie było to tylko serdeczne słowo pracownika Kościoła – powiedział Franciszek. Na koniec wyraził pragnienie, by słowa odwagi nakłoniły do działania. – Muszę to czynić jako pasterz, jako człowiek. Musimy z solidarnością i inteligencją stawić czoło temu historycznemu wyzwaniu – podkreślił.

wiadomosci.wp.pl
fot. Claudio Peri/PAP/EPA – Papież Franciszek

Możliwość komentowania Płomienne przemówienie papieża: walczmy z kultem pieniądza! ☚◙◙◙◙◙ została wyłączona