Nieznane fakty z życia Mazowieckiego ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 29 października 2013

Zdajemy sobie sprawę, że o nieżyjących nie powinno mówić się źle – ot taka chrześcijańska zasada! Niemniej jednak należy pamiętać, że Tadeusz Mazowiecki swoją karierę zaczynał jako redaktor „Słowa Powszechnego”, szkalując księży więzionych w ubeckich katowniach po wojnie.

TYLKO U NAS: Nieznane fakty z życia MazowieckiegoPismo „Słowo Powszechne”, którego – jako 25 latek – Tadeusz Mazowiecki został redaktorem naczelnym w 1953 roku wydawane było przez PAX i promowało współpracę środowisk katolickich z władzami PRL.
Warto pamiętać, że było mocno krytykowane przez Episkopat Polski, który nigdy nie uznał „Słowa Powszechnego” za pismo katolickie.
„Kariera jednego z najważniejszych twórców i pierwszego premiera III RP zaczęła się właśnie wtedy, gdy w ubeckich lochach ginęli żołnierze wyklęci i torturowano pasterzy Kościoła katolickiego. 

Właśnie wtedy Mazowiecki, z łaski władz obsadzony w roli koncesjonowanego katolika (jako 25-latek otrzymał w 1953 r. stanowisko redaktora naczelnego dziennika „Słowo Powszechne”), atakował z wygodnego redaktorskiego gabinetu aresztowanych i katowanych m.in. biskupa Czesława Kaczmarka, skazanego po 1,5 rocznym okrutnym śledztwie za „szpiegostwo na rzecz USA i Watykanu” – pisze Artur Dmochowski, niezależny działacz solidarnościowy.

Oto co zapisał sam Tadeusz Mazowiecki na temat aresztowanego ks. bp. Czesława Kaczmarka: 
„Odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp. Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej” 
– pisał Mazowiecki dokładnie w tym samym dniu, w którym na ul. Miodowej aresztowano Prymasa Wyszyńskiego i rozpoczęła się gehenna biskupa Antoniego Baraniaka.

(Więcej o tej sprawie we wrześniowym numerze miesięcznika „Moja Rodzina” – można je jeszcze nabyć w cenie 3,5 zł/egz., wysyłając e-mail: redakcja@mojarodzina.org)

Czy w momencie, gdy prominentni działacze i utrwalacze III RP (będącej de facto spadkobierczynią systemu PRL) wylewają hektolitry łez – a więc politycy i dziennikarze – będą w stanie przypomnieć rzetelną biografię zmarłego Tadeusza Mazowieckiego?
Czy egzaltacje na temat jego „katolicyzmu” mają sens?

Michał Polak • prawy.pl
fot. Tadeusz Mazowicki oraz Adam Michnik, Rezydencja ambasadora Francji, Warszawa, 7 września 2004 – wikimediacommons

Możliwość komentowania Nieznane fakty z życia Mazowieckiego ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: