☞Kościół jest chory☚◙ polecam

Posted in ■ aktualności by Maciejewski Kazimierz on 4 listopada 2013

Podczas narad kardynałów w marcu w Watykanie, po abdykacji Benedykta XVI i przed konklawe, kardynał Jorge Mario Bergoglio mówił, że „Kościół jest chory i musi się sam leczyć”. Ujawnił to w wywiadzie arcybiskup Lyonu, kardynał Philippe Barbarin.

W wywiadzie, opublikowanym przez włoski tygodnik „L’Espresso” i zacytowanym również przez watykański dziennik „L’Osservatore Romano” w dzisiejszym wydaniu, francuski purpurat powiedział, że w czasie tzw. kongregacji kardynałów w dniach wakatu w Stolicy Apostolskiej metropolita Buenos Aires mówił: Odnoszę wrażenie, że Jezus został zamknięty w Kościele i że puka do drzwi, bo chce wyjść, bo chce odejść.

Jego krótkie wystąpienie poruszyło wszystkich – podkreślił kardynał Barbarin. Według jego relacji, kardynał Bergoglio położył też nacisk na to, że Kościół musi „patrzeć w inną stronę”.

Przyszły papież „prosił biskupów, by byli naprawdę duszpasterzami, a nie administratorami” – opowiedział metropolita Lyonu. Jego zdaniem, w tym kontekście należy oceniać decyzję kardynała Bergoglio, który w Buenos Aires nie chciał zamieszkać w siedzibie arcybiskupa miasta, a po wyborze na konklawe odmówił zamieszkania w apartamencie papieskim i wolał pozostać w Domu świętej Marty, czyli w watykańskim hotelu.

Franciszek „odczuwa po prostu potrzebę spotykania się z innymi ludźmi, by porozmawiać z nimi w korytarzu, podczas posiłków” – dodał kardynał Philippe Barbarin. Wskazał na szczególne znaczenie słów „wyjść poza” w sposobie myślenia obecnego papieża. Słowa ta najlepiej określają misję Jezusa – stwierdził francuski dostojnik.

O papieżu z Argentyny powiedział również: Przybył jako człowiek z wielkim autorytetem, który wie, jaki wyznaczyć kurs i jak podjąć właściwe decyzje.

Już w tych miesiącach widzimy, jak te wszystkie przymioty zostały wykorzystane. Najbardziej uderzająca jest przede wszystkim prostota i jasność jego homilii, a także zainicjowany wielki program reformy Kurii Rzymskiej – dodał kardynał Barbarin. Wyraził przekonanie, że takiej reformy Kościół bardzo potrzebuje.

63-letni kardynał Philippe Barbarin zasłynął w czasie marcowych obrad kardynałów tym, że do Watykanu przyjeżdżał na rowerze.

rmf24.pl
fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO

przeczytaj: : „Księża diecezji gdańskiej , a TW i mafie

Możliwość komentowania ☞Kościół jest chory☚◙ polecam została wyłączona

%d blogerów lubi to: