Gdańskie Zaduszki Partyzanckie☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 4 listopada 2013

W sobotę, 2 listopada 2013 r., na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, przy symbolicznych grobach Danuty Siedzikówny “Inki”, Feliska Selmanowicza “Zagończyka” i pomniku dowództwa Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiej Armii Krajowej odbyły się Zaduszki Partyzanckie w których wzięło udział ponad 100 osób.

Od wielu lat spotkanie zaduszkowe przy partyzanckich mogiłach gromadzi mieszkańców Trójmiasta, harcerzy, kibiców Lechii Gdańsk i młodzież z organizacji paramilitarnych. Cmentarz Garnizonowy był jednym z miejsc pochówku żołnierzy podziemia antykomunistycznego, zamordowanych wyrokiem sądów w Gdańskim więzieniu przy ulicy Kurkowej. Wkrótce IPN rozpocznie na terenie cmentarza prace poszukiwawcze i ekshumacyjne.

Obok symbolicznych grobów “Inki” i “Zagończyka” zostało pochowanych wielu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego zmarłych w ostatnich latach, miejsce to ma charakter kwatery wojskowej.

Zadumie nad mogiłami „Żołnierzy Wyklętych” towarzyszył wspólny śpiew partyzanckich pieśni, przerywany recytacją wierszy, a przede wszystkim wspólna modlitwa, którą poprowadził ks. Krzysztof Ławrukajtis z parafii św. Brygidy. Kibice tradycyjnie rozwiesili ogromny baner z napisem Bóg Honor Ojczyzna i wznieśli okrzyk Cześć i chwała bohaterom.

W trakcie spotkania została odczytana lista żołnierzy AK, WiN i NSZ i innych organizacji niepodległościowych, zamordowanych w gdańskim więzieniu. Większość z nich miała nie więcej niż 25 lat.

Zaduszki partyzanckie zostały zainicjowane przed wielu laty przez nauczycielkę historii i uczniów nieistniejącego już dziś Gimnazjum nr 14 w Gdańsku Brzeźnie oraz harcerzy z kilku drużyn Hufca Gdańsk-Portowa. Była to młodzież uczestnicząca w Rajdach Pieszych Szlakiem 5 Wileńskiej Brygady AK. Dziś w przygotowanie oprawy spotkania angażują się już nowi, młodsi harcerze, ale co roku stawiają się wszyscy tak jak przed kilku laty – także organizatorzy i uczestnicy pierwszych spotkań. Wielu pierwszych uczestników Zaduszek Partyzanckich dziś jest już drużynowymi i przyprowadza młodszych harcerzy, wpajając im obowiązek zachowania pamięci i czci dla obrońców Ojczyzny.

Anna Kołakowska • Radio Maryja

Reklama

Możliwość komentowania Gdańskie Zaduszki Partyzanckie☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: