☞ Internowani w Chełmnie żądają procesu☚◙◙◙ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 7 listopada 2013

Działacze opozycji, którzy na przełomie 1982/1983 w ramach internowania spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie w Chełmnie, domagają się procesu i osądzenia oskarżonych o tę decyzję komunistycznych generałów Władysława Ciastonia i Józefa Sasina.

– Sprawiedliwość jako jedna z głównych zasad ładu społecznego nie jest w Polsce respektowana. Nie może być państwem prawa państwo, w którym sprawiedliwość nie dosięga funkcjonariuszy państwa komunistycznego. (…) Państwo prawa nie istnieje, nie o taką Polskę walczyła „Solidarność”, tylko o Polskę, gdzie są szanowane prawa człowieka i nawet upływ czasu nie powoduje, że zbrodnia nie będzie nazwana zbrodnią – powiedziała na konferencji prasowej w Gdańsku pełnomocnik internowanych Anna Bogucka-Skowrońska.

Okazją do zorganizowania spotkania z dziennikarzami jest 31. rocznica internowania ponad 1400 działaczy niepodległościowych w obozach wojskowych, ponad 300 z nich umieszczono w namiotach nad Wisłą w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie).

Pod koniec sierpnia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa umorzył z powodu przedawnienia sprawę byłego wiceszefa MSW Władysława Ciastonia i byłego dyrektora z MSW Józefa Sasina. Obu generałom Instytut Pamięci Narodowej zarzucił bezprawne powołanie w stanie wojennym działaczy NSZZ „Solidarność” na ćwiczenia wojskowe. Decyzja warszawskiego sądu nie jest prawomocna, zaskarżyli ją poszkodowani oraz IPN.

„Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do inicjatywy oskarżonych celem oddalenia bądź opóźnienia procesu. Tym razem to sąd, pomijając procedury, wbrew rozporządzeniu Sądu Najwyższego, bez rozprawy, jednoosobowo zmienił kwalifikację czynów oskarżonych i umorzył sprawę. (…) Rodzi się pytanie, czy my ››Chełminiacy‹‹ doczekamy się osądzenia przez sąd zbrodni, której się na nas dopuszczono” – głosi oświadczenie Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”.

PAP, NASZ DZIENNIK
fot. darpoint.pl

TRZYSTU Z KĘPY PANIEŃSKIEJ przeczytaj !

Możliwość komentowania ☞ Internowani w Chełmnie żądają procesu☚◙◙◙ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: