Rosyjski politolog: Panuje przekonanie, że Putin może Tuska skompromitować ☚◙◙◙◙ polecam

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, ■ wywiady by Maciejewski Kazimierz on 17 listopada 2013

– Donald Tusk wybrał linię pełnego uniżenia przed Moskwą i nie może już zawrócić – przekonuje w rozmowie z RMF FM krytyczny wobec Kremla rosyjski politolog Andriej Piontkowski

Jego zdaniem Rosjanom udało się rozegrać atak na swoją ambasadę w Warszawie, wykorzystując reakcje premiera Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Pokazali wam kim jesteście, kim jest Tusk, a kim jest Putin. Tuskowi i Komorowskiemu jeszcze raz to pokazali. Zresztą oni sami wybrali tę rolę, kiedy po smoleńskiej katastrofie we wszystkim starali się dogodzić Moskwie. Tusk został zakładnikiem tej sytuacji i zawsze nim będzie, zawsze będzie w tej pozycji. Premier Tusk już nic nie może zrobić, wybrał tę rolę przez swoje zachowanie po katastrofie – wskazuje Piontkowski.

Jego zdaniem „w uświadomionych rosyjskich kręgach panuje przekonanie, że jeżeli Tusk zachowałby się w sposób, który nie spodoba się Moskwie, to mogą go skompromitować”. – Chociażby upubliczniając jakieś protokoły rozmów po katastrofie smoleńskiej, które byłyby zabójcze dla jego pozycji w Polsce. Moim zdaniem Breżniew z większym szacunkiem rozmawiał z Gomułką i kto tam u was był? Z Gierkiem, a tym bardziej z Jaruzelskim, niż Putin z Tuskiem – ocenia działacz antyputinowskiej opozycji.

Piontkowski uważa, że ataki na polskich dyplomatów i dziennikarza w 2005 r. były inspirowane przez rosyjskie służby. – Wiem więcej niż inni w tej sprawie. Nie będę wymieniał nazwiska, ale kiedy bili w Moskwie polskich dyplomatów, rozmawiałem z jednym znaczącym „midowcem” (dyplomatą z centrali rosyjskiego MSZ – przyp. red.) i on mi powiedział, zresztą specjalnie, bym przekazał to dalej. Rozmawiałem o tym z polskim ambasadorem. On mi powiedział: „My, MSZ byliśmy kategorycznie przeciw takiej decyzji”. Te decyzje zapadały w kierownictwie służb specjalnych, decydował Putin, MSZ był kategorycznie przeciwny – relacjonuje analityk.

Jego zdaniem Europa niepotrzebnie tak mocno walczy o uwolnienie byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko. – To głupi błąd, Europa stała się zakładnikiem swojego żądania i jestem prawie pewien, że to część gry Moskwy – przekonuje.

pmaj • rp.pl
fot. Piotr Wittman / Fotorzepa

Możliwość komentowania Rosyjski politolog: Panuje przekonanie, że Putin może Tuska skompromitować ☚◙◙◙◙ polecam została wyłączona

%d blogerów lubi to: