Nowy Jork: Protest przeciwko zniesławianiu Polaków ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ relacje by Maciejewski Kazimierz on 18 listopada 2013

Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych demonstrowali w sobotę wieczorem w Nowym Jorku przeciw fałszowaniu przez brytyjską BBC wizerunku Polaków w czasie II wojny światowej.

Był to wyraz solidarności z podobnym protestem, który odbył się w tym samym dniu w Londynie.

– Oni wciąż nazywają niemieckie obozy koncentracyjne „polskimi” lub „nazistowskimi w Polsce”, insynuując, że utworzyli je Polacy. Bezpośrednią przyczyną dzisiejszej demonstracji są plany pokazania w Wielkiej Brytanii serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, gdzie Polacy przedstawiani są jako mordercy i złoczyńcy. Musimy wobec tego się mocno sprzeciwiać – powiedział Stefan Komar, jeden z organizatorów manifestacji.
Jak dodał, koordynowane z Londynem zgromadzenie było drugim z kolei, a to dopiero początek. Polonia nowojorska podejmuje starania, aby akcję rozszerzyć także na inne miasta.

– Rozmawialiśmy z kierownictwem tutejszego kierownictwa BBC. Byli bardzo zaniepokojeni tym, co robimy. Przedstawiliśmy im nasz punkt widzenia i zapewniali, że przekażą to głównej (londyńskiej) dyrekcji – powiedział Komar.

W sąsiedztwie nowojorskiej siedziby BBC, przy jednej z głównych arterii Manhattanu Avenue of the Americas, zgromadzili się zarówno niezależni uczestnicy spontanicznej manifestacji, jak i przedstawiciele organizacji Solidarni 2010. Przynieśli ze sobą transparenty i plansze z napisami po angielsku głoszącymi m.in.: „Niemcy zabijali 3000 obywateli polskich dziennie”, „Żołnierze polskiego podziemia, nasze matki i ojcowie byli sojusznikami Brytyjczyków”, „BBC – Bigoted Brodcasting Corporation”. Zastąpiono tu słowo „British” (brytyjska) słowem „Bigoted” (bigoteryjna).

Uczestnicy zakończonego wieczorem lokalnego czasu protestu skandowali hasła domagające się od BBC mówienia prawdy i położenia kresu stronniczości. Wręczali przechodniom, w tym także zaskoczonym brytyjskim turystom, ulotki wyjaśniające powody zorganizowania demonstracji.

Uczestnicy demonstracji zwracali uwagę, że ponieważ BBC transmituje swoje programy na cały świat, tym bardziej istotne jest, aby przeciw zniekształcaniu historii Polaków protestować w różnych miejscach naszego globu. Przypominali zarazem wcześniejsze manifestacje Polonii przed siedzibami dzienników „Wall Street Journal” oraz „New York Times”.

Jak akcentowali, akcje zakończyły się sukcesem, ponieważ obydwie gazety w swych instrukcjach dla dziennikarzy zakazały używania określenia „polskie obozy koncentracyjne”. – W tym samym czasie, kiedy polska historia, polscy patrioci, w tym bohaterowie z AK, przedstawiani są w sposób fałszywy, nie brak prób wybielania zbrodni niemieckich nazistów – ocenił biorący udział w manifestacji polonijny działacz społeczny i kulturalny dr Henryk Cioczek.

Podkreślił, że Niemcy próbują obciążyć swoją winą inne narody, czego przykładem jest serial „Nasze matki, nasi ojcowie”. Wezwał, by Polacy na całym świecie solidarnie przeciw temu protestowali, ponieważ nikt inny tego za nas nie zrobi.

Radio Maryja
fot. Witold Rosowski / dziennik.com

Możliwość komentowania Nowy Jork: Protest przeciwko zniesławianiu Polaków ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: