Stenogramy I Krajowego Zjazdu Delegatów „Solidarności” z 1981 roku ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 23 listopada 2013

Nakładem IPN ukazały się, liczące w sumie ponad 1800 stron, dwie części drugiego tomu zawierającego stenogramy wystąpień delegatów i gości na „I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”” który odbywał się od dnia 26 września do dnia 7 października 1981 w Gdańsku, w hali „Olivii”.

Wynikiem tego zjazdu było przejecie władz w „Solidarności” przez środowisko narodowe i katolickie, obce ideowo środowisku KOR. By mieć z kim zawrzeć kompromis, i przeprowadzić transformacje ustrojową, komuniści wprowadzili stan wojenny. W jego wyniku zniszczono dotychczasową demokratyczną „Solidarność”, wygnano z Polski ponad milion działaczy „Solidarności” – autentycznych liderów antykomunistycznej opozycji. Miejsce po nich zajęło środowisko, mające wspólne z komunistami korzenie, i wspólną tożsamość. Środowisko, które do dziś jest lojalnym współpracownikiem postkomuny, i które do dziś zwalcza aspiracje narodowe Polaków i ich katolicką tożsamość.

W kolejnych dniach obrad, których stenogramy zawarte są w publikacji, występowali przedstawiciele związków zawodowych z Europy. Wybierano organy zjazdu i władze związku. Decydowano o programie związku. Dyskutowano o relacjach medialnych z zjazdu, dotychczasowej działalności związku, relacjach związku z zagranicznymi organizacjami pracobiorców, współpracy z organizacjami inteligencji. Delegaci poruszali też kwestie ustawy o samorządzie pracowniczym i przedsiębiorstwach państwowych, KOR, zastraszania obywateli przez państwo, podwyżek cen, edukacji, niezależnych wydawnictwach. W czasie obrad występował Wałęsa, Celiński, Onyszkiewicz, Kuroń, generał Mieczysław Boruta-Spiechowicza, Walentynowicz, Jurczyk, Gwiazda, założyciel związków zawodowych w MO. Delegaci uchwalili też szereg uchwał dotyczących istotnych problemów gospodarczych, społecznych i politycznych w PRL.

Każdy tom stenogramów zawiera teksty uchwalonych dokumentów, wykaz skrótów, indeks nazwisk, i płytę DVD z nagraniami z obrad.

Jan Bodakowski • prawy.pl

Możliwość komentowania Stenogramy I Krajowego Zjazdu Delegatów „Solidarności” z 1981 roku ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: