Rozebrać pomnik sowieckiego kata Armii Krajowej w Pieniężnie ☚◙◙◙ weź udział

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 4 grudnia 2013

Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa deklaruje gotowość pokrycia kosztów rozbiórki pomnika sowieckiego generała, kata i mordercy żołnierzy Armii Krajowej znajdującego się w Pieniężnie – informuje serwis solidarni.waw.pl

W Pieniężnie, kilkanaście kilometrów za Olsztynem w kierunku północnej granicy Polski, znajduje się pomnik sowieckiego generała Czerniachowskiego, odpowiedzialnego za aresztowanie i wywózkę do sowieckich łagrów-obozów śmierci ponad 6000 żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Wileńskiego AK. Po operacji „Ostra Brama” i wyzwoleniu z rąk Niemców Wilna, 17 lipca 1944 r. żołnierze polscy zostali podstępnie otoczeni i aresztowani wraz z dowódcą Wileńskiego Okręgu AK, gen. Aleksandrem Krzyżanowskim ps. „Wilk” przez „sojusznika naszych sojuszników”, sowieckie oddziały NKWD i jednostki frontowe.

Kilkakrotnie w ostatnim czasie, podczas sesji rady miasta Pieniężna, toczyła się dyskusja nad usunięciem pomnika gloryfikującego komunistycznego generała. Sytuacja była patowa, jako, że połowa radnych była „za” usunięciem pomnika, pozostali „przeciw”. Oponenci likwidacji tego symbolu hańby i zniewolenia Polaków, argumentowali, że nie mają żadnego sentymentu do samego pomnika, ale swój sprzeciw uzasadniali kosztami jego demontażu, które by musiały być pokryte z budżetu miasta. Wskazywano, że pieniądze mieszkańców powinny być przeznaczone na inne, ważniejsze cele.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy głosowali „za”, a jednocześnie aby rozwiać obawy przeciwników i pomóc w realizacji planów usunięcia pomnika sowieckiego generała, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa zadeklarowało gotowość zebrania funduszy, które by w całości pokryły koszty demontażu tego pomnika hańby i nie obciążały budżetu miasta. Deklaracja na piśmie została wręczona burmistrzowi Pieniężna.

Jeśli chcesz przyłączyć i wesprzeć finansowo ten cel – kontakt ze stowarzyszeniem:
solidarni.sw@gmail.com

solidarni.waw.pl, niezalezna.pl
fot. W. Andrearczyk, ro.com.pl

Możliwość komentowania Rozebrać pomnik sowieckiego kata Armii Krajowej w Pieniężnie ☚◙◙◙ weź udział została wyłączona

%d blogerów lubi to: