☞ Znamy wyniki badań dotyczących Anny Walentynowicz ☚◙◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ, Walentynowicz Anna by Maciejewski Kazimierz on 18 stycznia 2014

Nadal nie ma odpowiedzi na najważniejsze pytania

walentynowicz_pamietamy

Polscy biegli zbadali próbki pobrane blisko 4 lata temu w Moskwie z ciała Anny Walentynowicz.

Otrzymaliśmy nową, kolejną opinię dotyczącą babci. Wykonali ją biegli, którzy uczestniczyli przy sekcji po ekshumacji. To badania toksykologiczne materiału biologicznego pobranego podczas sekcji zwłok wykonanej na terenie Federacji Rosyjskiej-czyli tuż po katastrofie oraz badania histopatologiczne. Wykonano je m.in. po to aby stwierdzić czy obrażenia babci odkryte podczas sekcji przeprowadzonej w Polsce w 2012 roku pozwalają na uznanie, że doszło do ich powstania za życia ofiary – mówi Piotr Walentynowicz.

Czyli chodzi po prostu o stwierdzenie czy powstały podczas katastrofy, a nie później.

Przypomnijmy, że ten wątek należy do jednych z najbardziej kontrowersyjnych w śledztwie. Po katastrofie rządowego Tu-154M Janusz Walentynowicz poleciał do Moskwy. Zarówno on jak i czterech innych świadków nie mieli wątpliwości przy identyfikacji Anny Walentynowicz. Co ważne odbywała się ona w różnym czasie. We wrześniu 2012 roku doszło do ekshumacji.

– Podkreślam też wyraźnie i stanowczo: ciało wydobyte z grobu śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, które zdaniem prokuratury miało być ciałem mojej babci nie miało głowy. Tymczasem podczas identyfikacji w Moskwie, tuż po katastrofie babcia wyglądała jakby spała. Miała głowę. Mówię to wyraźnie i stanowczo – mówił wielokrotnie Piotr i Janusz Walentynowicz.

W opinii stwierdzono także, że nie można było zrobić badań dotyczących stężenia hemoglobiny tkankowej. Jest to o tyle istotne, że przy badaniu innych ciał taką ekspertyzę przeprowadzono. Są to niezwykle ważne badania wskazujące m.in. na to, czy osoba zmarła przebywała w pomieszczeniu, gdzie był pożar.

W piśmie, które teraz dostali od prokuratury, jak mówią znajduje się też informacja o tym, że poprzednie metody badań, które stosowano dawały fałszywe wskazania, chociaż jak konkludują biegli ostatecznie nie zmieniają sensu opinii, którą wydali lekarze w lutym 2013 roku. Wówczas rodzina otrzymała podsumowujący komplet dokumentów dotyczących ekshumacji i sekcji.

– Nie rozumiem tylko dlaczego przygotowano coś takiego w dziesięć miesięcy po tym jak sprawę rzekomo definitywnie zamknęli. Ponieważ analizy są datowane na końcówkę grudnia 2013 roku. Skoro zamknęli sprawę babci po ekshumacji i sekcji, pozwolili nam pochować ciało, podsumowali wszystko w dokumentacji z lutego 2013 to w jakim celu teraz wykonali powyższe badania i to jeszcze bazując m.in. na próbkach pobranych przez Rosjan w 2010 roku. – pyta Piotr Walentynowicz. Jak dodaje: – Nie wiem o co chodzi, nikt nam nie wyjaśnia takich spraw. Być może sami się zorientowali, że coś jest nie tak i zlecili kolejny komplet badań. Co im nie pasowało? Co się wydarzyło przez te dziesięć ostatnich miesięcy, że zaczęli sami zlecać kolejne analizy pozornie zamkniętej już dla nich sprawy? – pyta.

Pozornie, bo jak mówił z tatą, Januszem Walentynowiczem podczas zeszłotygodniowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości, Rosyjska dokumentacja medyczno-sekcyjna, będąca w posiadaniu polskiej prokuratury, dotyczącej kobiet, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, nie opisuje Anny Walentynowicz.

Jak relacjonował, rodzina Walentynowicz wnioskowała po ekshumacji jej ciała o wgląd w akta innych ofiar, po to, aby znaleźć dokumentację, która odpowiadałaby charakterystyce jego babci.

– Teraz prokuratorzy umożliwili nam zapoznanie się ze wszystkimi tomami akt zawierającymi dokumentację fotograficzną i medyczną wszystkich kobiet, które zginęły w katastrofie. Po przejrzeniu wszystkich tomów akt okazuje się, że nie ma ani jednego tomu, który odnosiłby się do naszej babci – tłumaczył Piotr Walentynowicz.

Jednocześnie jednak oficjalnie ze strony prokuratury ten wątek jest zamknięty, a rodzina próbując się czegoś dowiedzieć spotyka się jak mówi „z arogancją śledczych”.

niezalezna.pl
fot. arch.

Reklama

Możliwość komentowania ☞ Znamy wyniki badań dotyczących Anny Walentynowicz ☚◙◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: