☞ Książka o pierwszych sekretarzach PPR i PZPR w Gdańsku ☚◙◙◙◙ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ historia, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 31 stycznia 2014

Eseje biograficzne przedstawiające sylwetki wszystkich szefów Komitetu Wojewódzkiego PPR i PZPR w Gdańsku od 1945 do 1990 r. składają się na wydaną przez miejscowy oddział IPN książkę pt. „Zapomniani dygnitarze”. Promocję publikacji zaplanowano na piątek.

W pracy autorstwa historyka Piotra Brzezińskiego, który jest pracownikiem pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN, znalazły się biogramy 15 pierwszych sekretarzy.

Brzeziński wyjawił, że jedną z rzeczy, które go zaszokowały, były bardzo silne związki gdańskich sekretarzy ze służbami specjalnymi. – Często można spotkać tezę, że – zwłaszcza po 1956 roku – działacze partyjni nie byli werbowani do współpracy czy to z wywiadem wojskowym czy z cywilną bezpieką. Tymczasem okazuje się, że aż czterech gdańskich sekretarzy było w młodości współpracownikami bezpieki, a kolejne dwie osoby zajmowały wręcz wysokie stanowiska w służbach – powiedział Brzeziński dodając, że aż pięciu sekretarzy, służąc w Ludowym Wojsku Polskim, pełniło w nim dodatkowo funkcje oficerów politycznych.

– Nie możemy zapomnieć, że partyjni sekretarza nie musieli martwić się ani o mieszkanie, ani o talon na samochód, ani o zaopatrzenie w trudno dostępne produkty, ani o fachową opiekę lekarską czy wczasy w rządowych ośrodkach wypoczynkowych – pisze historyk przypominając, że ówczesna elita nie miała też kłopotów z wyjazdami za granicę, w tym także do krajów kapitalistycznych.

Jak poinformował Brzeziński, jego książka to pierwsze w Polsce wydawnictwo, które prezentuje sylwetki wszystkich szefów partii w danym regionie w czasach PRL. Podobną pracę – dotyczącą krakowskich dygnitarzy z czasów PRL – przygotował przed kilkoma laty Sebastian Drabik, ale dotyczyła ona tylko osób sprawujących funkcje w latach 1956-75.

PAP, niezalezna.pl
fot. ipn.gov.pl

Możliwość komentowania ☞ Książka o pierwszych sekretarzach PPR i PZPR w Gdańsku ☚◙◙◙◙ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: