AK-owcy solidarni z burmistrzem, który nie chce pomnika ★ ☭ sowieckiego kata ☚◙◙◙◙ przeczytaj

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 6 lutego 2014

– W pełni się solidaryzuję z postawą burmistrza Pieniężna i uważam, że taki jest pogląd wszystkich AK-owców – powiedział portalowi niezalezna.pl ppłk. podpułkownik Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wczoraj władze Pieniężna odrzucili rosyjską ofertę sfinansowania „opieki” nad pomnikiem gen. Iwana Daniłowicza Czerniachowskiego nazywanego „katem Armii Krajowej”.

Zgadzam się z opinią burmistrza. Jeśli władze znają dobrze historię, a ludność sobie pomnika nie życzy – to nie trzeba go utrzymywać. Jeśli ten radziecki generał nie był przedstawicielem zniewolenia i okupacji, a także niszczenia polskiej narodowej substancji – jest postacią negatywną, która nie powinna być na pomnikupodkreśla Filipkowski.

Jak informowaliśmy wczoraj radni z Pieniężna podjęli uchwałę, która otwiera możliwość pozbycia się pomnika oprawcy Armii Krajowej. Niemal natychmiast zareagowali Rosjanie. Jak informuje portalbraniewo.pl – w miasteczku pojawiła się delegacja, której towarzyszył rosyjski konsul z Gdańska.

Rosjanie domagali się, aby obelisk generała odpowiedzialnego za śmierć polskich patriotów pozostał w Pieniężnie (notabene miasto zostało puszczone z dymem przez Armię Czerwoną). Przedstawiciele Moskwy zadeklarowali, że państwo rosyjskie będzie dbać o pomnik i utrzymywać go w dobrym stanie. Ale na szczęście „władze Pieniężna nie rozpatrują takiej możliwości. Chcą, aby pomnik został rozebrany” – pisze portalbraniewo.pl.

Delegacja Rosjan zapowiedziała też, że wkrótce złoży następną wizytę w Pieniężnie, a okazją będzie przypadająca 18 lutego 69. rocznica śmierci Czerniachowskiego. Radni zastrzegli od razu, że Rosjanie nie mogą liczyć na obecność władz miasta pod pomnikiem.

Delegacja rosyjska odwiedziła wczoraj pomnik i złożyła kwiaty.

niezalezna.pl
fot. Krzysztof Kotowski / pomnikihanby.pl
fot. Wojciech Andrearczyk / portalbraniewo.pl

Możliwość komentowania AK-owcy solidarni z burmistrzem, który nie chce pomnika ★ ☭ sowieckiego kata ☚◙◙◙◙ przeczytaj została wyłączona

%d blogerów lubi to: