☞ TW „Ralf” będzie opiniował kandydata do… Nagrody Solidarności ☚◙◙◙◙

Posted in ■ aktualności, ■ odkłamujemy HISTORIĘ by Maciejewski Kazimierz on 12 lutego 2014

– Przeszłość agenturalna wyklucza Adama Rotfelda z tego grona.

Osoby, które będą przyznawać Nagrodę Solidarności powinny być poza wszelkimi podejrzeniami i dyskusjami. Muszę przyznać, że też wiele innych osób z tego gremium nie budzi wielkiego entuzjazmu. To po prostu przypomina dosyć przypadkową grupę ludzi – mówi Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność”, o grupie mającej wytypować laureata Nagrody Solidarności.

MSZ poinformowało wczoraj, że w gronie piętnastu osób, które wskażą kandydatów do laureata Nagrody Solidarności znaleźli się laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, byli prezydenci i ministrowie spraw zagranicznych, w tym birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt oraz byli ministrowie spraw zagranicznych Polski prof. Władysław Bartoszewski i prof. Adam Daniel Rotfeld. Ponadto laureata Nagrody Solidarności będą wskazywać: kubańska opozycjonistka i blogerka, autorka słynnego bloga „Pokolenie Y” („Generation Y”) Yoani Sanchez, włoska minister spraw zagranicznych Emma Bonino, przewodniczący Stowarzyszenia „Memoriał” badającego zbrodnie komunistyczne Arsenij Roginski, a także pierwsza kobieta-prezydent Irlandii Mary Robinson oraz pierwsza kobieta z kraju arabskiego – Jemenu – uhonorowana w 2011 r. Pokojową Nagrodą Nobla Tawakkol Karman. Ponadto w gronie tym znaleźli się gwatemalski prawnik Frank La Rue, współzałożyciel Ukraińskiej Grupy Helsińskiej i ukraińskiej Amnesty International Myrosław Marynowycz, kirgiska polityk, b. prezydent, zaangażowana w przemiany demokratyczne Roza Otunbajewa, szef National Endowment for Democracy Carl Gershman oraz szef Międzynarodowego Komitetu Sterującego (International Steering Committee) Paul Graham.

Wyboru tych osób dokonało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta, Europejskim Funduszem na rzecz Demokracji, Wspólnotą Demokracji i Fundacją Solidarności Międzynarodowej, kierując się ich dotychczasowym dorobkiem w upowszechnieniu demokracji, wolności obywatelskich i praw człowieka na świecie.

– Taką nagrodę powinny opiniować przede wszystkim osoby związane z „Solidarnością”. Adam Rotfeld nie był jej działaczem. Można wymienić tutaj kilka nazwisk począwszy od Bogdana Bujaka, Władysława Frasyniuka czy Andrzeja Gwiazdę, bo to ludzie „Solidarności” tak naprawdę powinni mieć decydującą rolę przy jej przyznawaniu. Ta nagroda powinna łączyć, a nie dzielić. Do dziś polskie państwo nie znalazło pieniędzy aby zadość uczynić wielu działaczom „Solidarności”, z których wielu żyje dziś w bardzo trudnych warunkach – podkreśla Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.

Przypomnieć należy, że Adam Daniel Rotlfeld, szef MSZ w rządzie SLD, to wieloletni pracownik Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W 1956 r. był jednym z organizatorów komórki komunistycznej w Szkole Głównej Służby Zagranicznej aż do ukonstytuowania się ZMS, którego był członkiem. W okresie PRL zarejestrowany jako tajny współpracownik – kontakt operacyjny wywiadu PRL o pseudonimach „Rot”, „Ralf”, „Rauf”, „Serb”.

„Ralf jest pracownikiem naukowym PISM. W dniach 17 i 18 stycznia 1974 roku przeprowadziłem z Ralfem dwie rozmowy operacyjne. W ich wyniku wymieniony wyraził zgodę na współpracę z wywiadem PRL, podpisał zobowiązanie i przekazał znak rozpoznawczy dla nawiązania kontaktu w Szwajcarii (dokumenty w załączeniu)” – pisał 18 stycznia 1974 r. st. Insp. wydziału III Departamentu I MSW płk J. Mędrzycki. W aktach IPN znajduje się także zobowiązanie własnoręcznie podpisane przez Adama Daniela Rotfelda. „Zobowiązuję się do zachowania w ścisłej tajemnicy wobec osób trzecich w tym najbliższej rodziny kontaktu i treści rozmów przeprowadzonych z przedstawicielem służby wywiadu MSW PRL oraz wynikających z powyższego konsekwencji na przyszłość. Zobowiązanie jest wyrazem mojej obywatelskiej i patriotycznej postawy i wolą aktywnego udzielania pomocy dla dobra Polski.”

Adam Daniel Rotfeld nie był jedynym po 1990 r. ministrem spraw zagranicznych zarejestrowanym jako tajny współpracownik służb specjalnych PRL. Według IPN w gronie zarejestrowanych przez służby specjalne PRL znaleźli się Krzysztof Skubiszewski – ps. „Kosk”, Andrzej Olechowski ps. „Must”, Dariusz Rosati ps. „Buyer” i Włodzimierz Cimoszewicz ps. „Carex”.

niezalezna.pl
fot. Marcin Pegaz / Gazeta Polska

Możliwość komentowania ☞ TW „Ralf” będzie opiniował kandydata do… Nagrody Solidarności ☚◙◙◙◙ została wyłączona

%d blogerów lubi to: